راهنمای جامع انتخاب و خرید دستگاه حضور و غیاب

در این مقاله قصد داریم با ارایه اطلاعاتی کامل و جامع در زمینه راهنمای خرید دستگاه حضور و غیاب، راهی را برای شما فراهم آوریم. تا شما به آسانی بتوانید بر اساس نیاز مجموعه، دستگاه مناسب خود را تهیه کنید. مسئولان و مدیران هر مجموعه ای اعم از سازمان ها و ادارات به منظور ایجاد یک مجموعه هدفمند برای ادامه فعالیت های خود، ملزوم به داشتن یک برنامه ورود و خروج برای اعضا و کارکنان خود هستند. پس نیاز به شیوه دقیق و کاربردی برای ثبت و نظارت دقیق بر ورود و خروج پرسنل و کارکنان، از اصلی ترین عامل ها در برقراری نظم به منظور ادامه چرخه فعالیت آن مجموعه است.

انواع دستگاه حضور و غیاب

برای استفاده از دستگاه حضور و غیاب باید از سیستم انتظار داشته باشید كه تمام نیازهای شما در زمینه پیگیری رفت و آمد را برطرف كند. شرکت زمان پرداز با فروش دستگاه های حضور و غیاب بسیار متنوع مانند اثر انگشت، کارت و تشخیص چهره ، از نظر پیگیری و کنترل تردد پرسنل و هر آنچه که برای کسب و کارها نیاز دارند را فراهم نموده است. و متناسب با شرایط و بودجه آنان گزینه های مختلفی را مطرح می کند. کارایی که می توان از یک سیستم حضور و غیاب داشت این می باشد که چندین راه مختلف برای ثبت ورود و خروج  ارائه کند. به طور مثال به کارمندان این امکان را دهد که هر کجا که هستند ساعت ورود و خروج را ثبت کنند. و اطلاعات رفت و آمد پرسنل با نرم افزار حقوق و دستمزد نیز سازگاری داشته باشد.
می توان گفت سایر امکانات اضافی یک سیستم حضور و غیاب که امکان دارد، تجارت شخص متقاضی از آن بهره مند شود، توانایی و کارایی تولید و تخصیص  زمان برنامه کاری پرسنل، ثبت مدت زمان کارکرد پرسنل بر روی پروژه های خاص، مدیریت کلیه موارد نرخ سود دهی و بازگشت سرمایه و نظارت بر مکان هایی که پرسنل از راه دور، هر روز در حال رفت و آمد هستند.

دستگاه اثر انگشتی – لمسی

یکی از با اطمینان ترین روش ها برای تشخیص هویت افراد، شناسایی از روش اثر انگشت آن افراد است. چرا که هر فرد اثر انگشت منحصر به فرد خودش را دارد. در دستگاه ‌های لمسی و اثر انگشتی از یک سیستم ورودی اسکن اثر انگشت استفاده می شود. در هر بار ورود و خروج کارمند اثر انگشت خود را از دستگاه  ثبت می‌ کند و در صورت تطابق با اثر انگشت های ذخیره شده از قبل در این دستگاه، تردد این فرد ثبت می‌ شود. امروزه یکی از پرطرفدارترین دستگاه ‌های حضور غیاب، دستگاه اثر انگشتی – لمسی می باشد.

 

دستگاه تشخیص چهره

یکی از پیشرفته‌ ترین تکنولوژی های بیومتریکی دستگاه های تشخیص چهره هستند. در این دستگاه ها شخص باید در محل تعیین شده روبروی دوربین دستگاه قرار بگیرد تا مختصات و مشخصات چهره او را ثبت شود. در ادامه هر زمانی که شخص مورد نظر دوباره در جلوی دستگاه قرار بگیرد. در اندک زمانی کمتر از یک ثانیه تصویر شخص را با تصاویر ذخیره شده مقایسه می کند. در نهایت دستگاه صورت شخص مورد نظر را ثبت می کند. دستگاه حضور و غیاب تشخیص چهره، مناسب سازمان‌ هایی با تعداد پرسنل زیاد و همچنین دستگاه تشخیص چهره، مناسب برای شغل هایی مانند تراشکاری، تعمیرگاه و … است که ثبت اثر انگشت به علت سختی کار برای آن ها دارای مشکل می باشد.

دستگاه حضور و غیاب کارتی

دستگاه‌ های کارتی از قدیمی ‌ترین انواع دستگاه‌ های حضور و غیاب به حساب می آیند. اما همچنان در برخی از سازمان ها و شرکت‌ ‌های معتبر و با سابقه ایران از آن‌ ها بهره می گیرند. شما می توانید با نزدیک کردن و یا متصل کردن کارت تردد به دستگاه کارتی، اطلاعات و داده های ذخیره شده در کارت، از طریق دستگاه دریافت می شود. در نهایت فرایند احراز هویت و ثبت زمان تردد اتفاق می افتد. امروزه این فناوری در دستگاه های جدید و بروز به تنهایی استفاده نمی شود ولی در کنار سایر فناوری ها مورد بهره قرار می گیرد.

مزایا و معایب دستگاه حضور و غیاب

دستگاه حضور و غیاب دارای مزایای بسیار مهم مانند، دقت بالا و سطح پایین دخالت شخص می باشد و همین مزیت ها موجب شده تا این روش در مواردی مانند امنیت اطلاعات، اجرا و نظارت بر قانون و کنترل رفت و آمد مورد بهره قرار گیرد. قطعا دستگاه های حضور و غیاب از دستگاه های بیومتریک قیمت بالایی دارند. و هزینه تعمیرات این دستگاه‌ ها نیز می توان گفت بالا است. امکان دارد این هزینه ها برای هر مجموعه ‌ای قابل توجیه نباشد. در ضمن نصب این دستگاه ‌ها هم شرایط و حساسیت ‌های خاصی دارد که اگر رعایت نشود سبب اختلال در عملکرد آن ‌ها خواهد شد. در اینجا به مزیت ها و معایب دستگاه های حضور و غیاب می پردازیم.

 

دستگاه اثر انگشتی – لمسی

از مزیت های دستگاه های اثر انگشتی و لمسی این است سطح امنیت بسیار بالایی دارند. در این دستگاه ها امکان تقلب در نتایج آن وجود ندارد. دستگاه‌ های اثر انگشتی – لمسی نیازی به شخص ناظر ندارند و زمان ثبت تردد آنها کوتاه می باشد. ولی از معایب این دستگاه‌ ها این است که هزینه خرید و تعمیرات بیشتری نسبت به دستگاه ‌های کارتی دارند. به خصوص اگر حسگر اثر انگشت این دستگاه‌ ها دچار خرابی شود هزینه تعمیر بالایی دارند. در برخی شغل ها مانند تعمیرگاه ها، مشاغل کارگاهی و … افرادی که کارهای دستی انجام می ‌دهند امکان دارد اثر انگشت آن ها آسیب ببیند. یا بر اساس نوع شغلشان دارای اثر انگشت چرب یا کثیف باشند. این گونه دستگاه ها در تشخیص اثر انگشت این افراد دچار مشکل خواهند شد.

دستگاه تشخیص چهره

دستگاه های تشخیص چهره، دارای مزایای بسیار مهمی می باشند. از جمله آن ها دقت بالا و سطح پایین دخالت افراد است. و همین مزایا موجب شده تا از این طریق در موارد امنیتی کنترل تردد مورد بهره قرار گیرد. از دیگر مزیت های این دستگاه این است که در دستگاه تشخیص چهره امکان تقلب به هیچ طریقی وجود ندارد. زیرا برای هر شخص فقط امکان ثبت چهره‌ خودش امکان پذیر است. می توان گفت که دقت و سرعت این دستگاه‌ ها نسبت به بقیه دستگاه ها بالا می باشد. همچنین تغییراتی مثل لنز گذاشتن، آرایش کردن ، عینک داشتن، ریش گذاشتن و … هیچ گونه تاثیری در شناسایی دستگاه ندارد و دستگاه به راحتی می‌ تواند چهره اشخاص را شناسایی نماید.
آشکار است که این نوع دستگاه های بیومتریک قیمت بالایی دارند و نیز هزینه تعمیرات و نگهداری آن ها سنگین است. تنها عیبی که می توان از نصب این دستگاه ‌ها گرفت این است که شرایط و حساسیت ‌های خاصی دارد. که اگر به درستی رعایت نشود سبب اختلال در عملکرد آن ‌می شود.

 

دستگاه حضور و غیاب کارتی

از مزیت های اصلی دستگاه های کارتی عبارت اند از سرعت کارایی بالا، توانایی ثبت تردد تعداد بیشتری از اشخاص در حداقل زمان ممکن و هزینه کم برای خرید، کوتاه بودن زمان استفاده از آن و تعمیرات نسبت به دیگر انواع دستگاه ها. این مزایای بهره بردن از دستگاه‌ های کارتی، برای مجموعه ‌های دارای پرسنل فراوان که قصد دارند هزینه کمی برای خرید دستگاه حضور و غیاب صرف کنند، مناسب می‌ باشد. امکان تغییر اطلاعات و یا هک کردن کارت ‌ها و دستگاه های کارتی بسیار کم می باشد. باید بدانیم که این دستگاه ها نیاز به ناظر دارند. زیرا در بودن ناظر، موجب به هزینه اضافی می شود. چرا که اگر ناظری وجود نداشته باشد امکان دارد که یک نفر با استفاده از کارت افراد دیگر، تردد آن‌ ها را متقلبانه  به ثبت برساند. از دیگر معایب دستگاه های کارتی این می باشد که اگر دارنده کارت آن را فراموش کند و یا کارت دچار شکستگی باشد تا هنگام جایگزین کردن کارت جدید، امکان ثبت رفت و آمد وجود ندارد.

بهترین برند های دستگاه حضور و غیاب

زمانی که برای خرید و انتخاب دستگاه حضور و غیاب می روید با چند مسئله رو به رو می باشید. ابتدای خرید، روش شناسایی دستگاه حضور و غیاب است که می تواند به روش های مختلف تشخیص از طریق اثر انگشت، چهره، کارت ساعت زنی و … باشد. در مسئله ی دوم انتخاب درست و صحیح از میان برند های داخلی و خارجی موجود بوده است تا در نگاه اقتصادی بودن، بهترین کارایی و عملکرد را ارایه دهد. به خصوص در این زمان که با توجه به وضع کنونی دلار و نوسانات ارزی، قیمت این دستگاه ها سریع تغییر می کند. از این جهت برای راهنمایی و هموار کردن راه انتخاب و خرید دستگاه های حضور و غیاب، در ادامه ی مطلب به بررسی برند های دستگاه حضور و غیاب موجود می پردازیم.

برند های داخلی – ایرانی

شرکت زمان پرداز با تولید و پشتکار خود برای خدمت رسانی به مردم و جهت ارتقا در این زمینه، به ساخت و تولید این دستگاه پرداخته است. ما در اینجا به یک نمونه از آن ها اشاره می کنیم.

دستگاه حضور و غیاب زمان پرداز

تمامی امکانات نرم افزار حضور و غیاب شرکت زمان پرداز بدین صورت می باشد.

 • امکان تعریف اطلاعات پرسنلی به طور کامل
 • امکان تعریف انواع واحد کاری
 • امکان تعریف انواع شیفت های کاری
 • امکان تعریف و ویرایش گروه های کاری مختلف
 • امکان تعریف دستمزد منحصر به فرد برای هر یک از گروه ها
 • امکان اختصاص فرمول محاسبه درصد بیمه
 • امکان تعریف مرخصی به تعداد دلخواه

نرم افزار دستگاه حضور و غیاب زمان پرداز در سه نوع ارائه می شود.

برند خارجی

بهترین دستگاه حضور و غیاب خارجی موجود در بازار ویژگی های متفاوتی دارند. شما می توانید بسته به آنچه که نیاز دارید هر یک را انتخاب کنید. ما در این جا به یک نمونه از دستگاه های حضور و غیاب می پردازیم.

دستگاه حضور و غیاب ZKTeco LX15

دستگاه حضور و غیاب ZKTeco LX15 از سیستم عامل لینوکس استفاده می کند. سیستم عامل لینوکس پایدارتر بوده است و علی رغم بهره از منابع سخت افزاری به مراتب کمتر، سرعت کارایی بالاتری نسبت به اندروید ارائه می کند. روش ارتباطی بین دستگاه LX15 و کامپیوتری که نرم افزار حضور و غیاب بر روی آن نصب می گردد از روش USB است. این دستگاه نسبت به دستگاه های شبیه خود در بازار از هزینه پایین تری برخوردار است. و مشتریان زیادی از این دستگاه ها رضایت دارند. دستگاه های ساخته شده توسط شرکت ZKTeco کیفیت ساخت عالی و بالایی دارند و در تمام دنیا این سری دستگاه ها به فروش می رسند.

از امکانات این دستگاه این است که برای هر پرسنل 10 اثر انگشت تعریف می کند. با توجه به توضیحات گفته شده می توان فهمید که این دستگاه به شرط ذخیره هر نفر یک اثر انگشت، می تواند از حضور و غیاب 500 نفر پشتیبانی کند. و در صورت ذخیره دو اثر انگشت برای هر نفر دستگاه حضور و غیاب ZKTeco LX15 می تواند از 250 پرسنل جهت حضور و غیاب نیز پشتیبانی کند. برای مشاهده دیگر برندها می توانید به سایت زمان پرداز مراجعه کنید.

مشخصات و ویژگی های دستگاه حضور و غیاب

در اصل می توانیم بگوییم که هدف اصلی و مزیت بهره بردن از دستگاه حضور و غیاب در هر مجموعه ای، نظارت دقیق بر ورود و خروج پرسنل و کارکنان آن بخش می باشد. که می تواند موجب جلوگیری از تقلب در زمان رفت و آمد، امکان محاسبه راحت تر حقوق و دستمزدها، مشاهده لحظه به لحظه اطلاعات و از همه مهم تر شفاف سازی ارتباط کارمندان و مدیران شود. که در نهایت می تواند موجب افزایش بهره وری، کارایی و کاهش هزینه های یک مجموعه گردد. امروزه به همین دلیل می باشد که شاهد استفاده بسیار زیاد از دستگاه های حضور و غیاب و کنترل رفت و آمد در مجموعه های مختلف هستیم.

مزایای خرید دستگاه حضور ‌و غیاب :

 • دیگر امکان تقلب بین کارمندان تان وجود ندارد.
 • انگشت هر‌ فرد مختص به‌ خود آن ‌شخص می باشد.
 • نیاز به فرد خاصی برای ‌ثبت ورود اطلاعات ورود و خروج کارمندان نمی باشد.
 • راضی بودن کارمندان از سیستم حضور و غیاب
 • با ‌سیستم های خود‌ از راه دور هم می توانند عملکرد خودشان را‌ بررسی کنند.

نحوه کار با دستگاه حضور و غیاب

در گذشته نه چندان دور در بسیاری از ادارات و شرکت ها و … برای کنترل رفت و آمد پرسنل و کارمندان از دفترهایی برای ثبت ساعت ورود و خروج آن ها استفاده می شد. این سبک از کنترل رفت و آمد دقیق نبوده و در انتهای ماه به دلیل نیاز به بررسی ورود و خروج تک تک کارمندان از روی دفتر، زمان زیادی را تلف می کرد و خطای کار زیادی را به همراه داشت. با پیشرفت تکنولوژی و تمایل انسان به بهره بهینه از زمان و کم شدن درصد اشتباه، نیاز به وجود دستگاه های حضور و غیاب در ادارات، سازمان ها، شرکت ها و … احساس گردید. از سیستم های حضور و غیاب برای ثبت ورود و خروج پرسنل و کارکنان بهره می برند. این دستگاه ها در انواع مختلف تولید و در بازار عرضه شدند. این سیستم های حضور و غیاب از دو قسمت به عنوان سخت افزار و نرم افزار تشکیل شده اند.

نحوه کار از طریق نرم افزار

قسمت نرم افزاری حضور و غیاب نرم افزاری می باشد که بر روی کامپیوتر نصب شده است . و در انتهای ماه کاری، از آن برای اتصال به دستگاه سخت افزار، دانلود اطلاعات رفت و آمد، بهره از سیستم حسابرسی برای پرداخت حقوق، ثبت مرخصی و … مورد بهره قرار می گیرد. در سایت زمان پرداز نرم افزار هایی در این عرصه وجود دارد که شما می توانید برای خریداری و نحوه عملکرد آن ها به سایت مراجعه کنید.

نحوه کار از طریق سخت افزار

دستگاه های حضور و غیاب از نگاه سخت افزاری در انواع مختلف تولید می شوند. که با قیمت های مختلفی در دسترس قرار می گیرند. قسمت های سخت افزار همان دستگاه های حضور و غیاب می باشند که بیشتر به صورت آفلاین اطلاعات ورود و خروج کارکنان سازمان را به ثبت می رسانند. اولین نکته ای که صاحبان شغل ها باید در نظر بگیرند تجهیزات سخت افزار پیشرفته و یا ساده سیستم دستگاه حضور و غیاب می باشد. برای تجارت هایی که در حال حاضر از ساعت حضور و غیاب کارتی استفاده می کنند و اغلب کارمندان به صورت حضوری در محل، ثبت ساعت حضور خود را انجام می دهند. بهره بردن از دستگاه های حضور و غیاب مدرن مانند، تشخیص چهره و اثر انگشت با کیفیت عالی  جز بهترین انتخاب ها خواهد بود.

کاربردهای دستگاه حضور و غیاب

دستگاهی است که برای نظارت و کنترل بر شروع و پایان کار کارمندان، سازمان ها، کارخانه ها، ادارات و … مورد بهره قرار می گیرد. دستگاه حضور و غیاب به کارفرمایان این اجازه را می دهد که ساعات دقیق تردد، مرخصی ها و غیبت های کارمندان خود را تحت نظر قرار دهند. کاربرد اصلی این دستگاه کنترل و ثبت حضور و غیاب کارمندان سازمان و مدارس است با این حال کاربرد آن‌ها به این مسایل هم محدود نمی شود.

ادارات

بعضی وقت ها نیاز می باشد تا تمامی غیبت هایی که از قبل توسط کارمندان، اعلام شده یا نشده را به صورت یکجا ببینید. این روش نظارت، با بهره از دستگاه حضور و غیاب فقط با یک اشاره امکان پذیر می باشد. و می توانید به طور دقیق گزارشات مدت زمان کار در ادارات را بر اساس ساعت معین مشاهده کنید. سیستم های کنترل رفت و آمد هزینه ها را کاهش می‌دهد. این نرم افزارها به گزارش‌ دهی دقیق زمان ها و با جلوگیری از تقلب در حضور کارمندان ثبت درست تأخیر ها موجب می شوند تا پرداخت حقوق اضافی انجام نگیرد. و در نهایت هزینه ها کاهش پیدا کند.

مدارس

دستگاه حضور و غیاب مدرسه یکی از دغدغه های اصلی مدارس و همچنین اولیای دانش آموزان، حضور و غیاب کلاس به کلاس دانش آموزان توسط معاونین و رفت و آمد دانش آموزان است. در صورتی که قصد به خرید دستگاه حضور و غیاب مدرسه برای دانش آموزان دارید، می توانید با خرید یک دستگاه هم ورود و خروج دانش آموز را کنترل نمایید و هم تردد پرسنل را کنترل می کنند. و در آخر روز یا ماه گزارشات کامل دریافت می کنید. امروزه با پیشرفت تکنولوژی علاوه بر کارت از اثر انگشت و چهره نیز می توان برای حضور و غیاب دانش آموزان استفاده نمایید.

قیمت دستگاه حضور و غیاب

جهت استفاده از یک سیستم حضور و غیاب، نیاز به خرید دستگاه حضور و غیاب دارید. نرم افزار حضور و غیاب رایگان شامل یک سری تنظیمات پیش فرض و امکانات اولیه می باشد. که معمولا هم مستقل می باشد. نرم افزار حضور و غیاب زمان پرداز دربردارنده امکانات گسترده تری می باشد. شما ممکن است برای یک نرم افزار حضور و غیاب هزینه مازادی جهت فعال کردن لایسنس ها و پشتیبانی یک ساله پرداخت کنید. البته بهتر است بدانید که این پرداخت ها صرفا یک بار در سال پرداخت می شود و در ماه های آینده می توانید از مزایای آن بهره کامل را ببرید. همچنین می توانید در طول این یک سال همواره به آخرین نسخه و آپدیت نرم افزار حضور و غیاب دسترسی پیدا کنید.

خرید اینترنتی دستگاه حضور و غیاب

فروشگاه اینترنتی زمان پرداز توانسته است، دستگاه های حضور و غیاب با کیفیت عالی را به مشتریان خود ارائه دهد. این شرکت  برای ارتباط بیشتر با مشتریان با ارائه گارانتی، پشتیبانی ، نصب و راه اندازی خدمات خوبی را عرضه می کند. در صورت خرید می توانید به سایت زمان پرداز مراجعه کنید. در صورت کسب اطلاعات بیشتر در مورد دستگاه حضور و غیاب می توانید با ما تماس بگیرید. برای اطلاع از انواع دستگاه حضور و غیاب می توانید به لینک مراجعه کنید.

سبد خرید
علاقه مندی ها
0 موارد محصول
حساب کاربری من