نحوه استفاده از دستگاه حضور و غیاب با 5 روش مختلف

خرید دستگاه حضور و غیاب بر اساس درخواست و نیاز شرکت ها در طول فرآیند های مدیریتی تولید شده است. شرکت زمان پرداز به عنوان بزرگترین عرضه کننده دستگاه حضور غیاب در کشور توانسته با ارائه دستگاه های حضور و غیاب ارزان و با کیفیت و همچنین انواع مختلفی از این دستگاه ها، تمامی نیاز های صاحبان کار و مدیران شرکت ها را پوشش دهد. هر کدام از صاحبان کار طبق نیاز خود، می تواند یک دستگاه را انتخاب کرده و خریداری کند.

همچنین در بعضی مجموعه های بزرگ همچون کارخانجات، کنترل تردد پرسنل و کارکنان اگر به صورت دستی انجام شود، کاری بسیار دشوار و زمان گیر خواهد بود و باید در نظر داشته باشید که در انتهای هر ماه، حقوق تمامی کارکنان باید به صورت دستی محاسبه شود که علاوه بر صرف زمانی طولانی، امکان بوجود آمدن خطا بسیار بالا می رود.

به همین علت، نکته قابل توجهی که دستگاه های حضور و غیاب زمان پرداز را متمایز کرده است، ارائه نرم افزار سیستمی رایگان برای هر دستگاه است که قابلیت های زیادی همچون ثبت تردد تمامی پرسنل، محاسبه حقوق تمامی پرسنل (متناسب با ساعات کار در صورت نیاز) و موارد بیشمار دیگری را دارد و به قول معروف، یک ابزار همه کاره است تا کار شما را بسیار آسان تر کرده و با کمترین خطا انجام دهد.

دستگاه های حضور و غیاب کارتی

دستگاه های حضور و غیاب کارتی پیشینه ای طولانی در تاریخ این دستگاه ها دارند. این نوع دستگاه ها در بسیاری از شرکت ها و کارخانجات خارجی و همچنین با سابقه ایران مورد استفاده قرار گرفته اند. فرآیند احراز توسط کارت به گونه ای است که یک تراشه داخل آن تعبیه شده و روی آن یک کد بارگزاری شده است. هر کارت کد اختصاصی خود را داراست.

دستگاه ها عموما از دو نوع کارت استفاده می کنند. کارت های Rf-Id و کارت های MiFare این دو نوع را تشکیل می دهند. دستگاه با استفاده از امواج الکترومغناطیس، احراز هویت شخص را توسط کارت او انجام می دهد. نحوه استفاده از دستگاه حضور و غیاب در این روش بدین گونه است که این نوع احراز هویت از سرعت بالایی برخوردار است و بدون نیاز به صرف زمان به سرعت فرد را شناسایی و ورود یا خروج او را ثبت می کند. بدین صورت میتوان گفت که این نوع دستگاه ها برای سازمان ها و ادارات با تعداد پرسنل بالا بسیار مناسب است.

دیگر مزیت این دستگاه، کم هزینه بودن و همچنین نیاز کمتر به تعمیرات این دستگاه های نیز می باشد. اما این نوع دستگاه ها معایبی نیز دارند؛ از آن جمله که در صورت آسیب به کارت و مفقود شدن آن، امکان احراز هویت و ثبت تردد برای شخص دارنده کارت تا زمانی که کارت جدید خریداری و جایگزین گردد، نخواهد بود.

لازم به ذکر است که این دستگاه ها از کارت های مخصوصی استفاده می کنند که فقط از شرکت زمان پرداز تهیه شده باشد. همچنین بزرگترین عیب این دستگاه ها، امکان تقلب در این نوع دستگاه ها می باشد؛ زیرا ممکن است فردی کارت فرد دیگری را برای ثبت تردد آن شخص استفاده کند، بدون اینکه آن فرد حضور یابد. پس نیازمند ناظر نیز می باشد.

دستگاه های حضور و غیاب رمزی

نحوه استفاده از دستگاه حضور و غیاب در این روش بدین گونه است که از یک شماره شناسه و یک رمز عبور برای هر شخص استفاده می کند. شخصی که بخواهد تردد خود را ثبت کند باید ابتدا شماره شناسه را وارد و رمز عبور خود را وارد کند. این نوع دستگاه های حضور و غیاب عموما برای شرکت هایی استفاده می شود که تعداد پرسنل کمی دارند زیرا وارد کردن رمز کاری زمان گیر می باشد. اگر تعداد پرسنل بالا باشد، باعث ازدحام جمعیت در زمان ثبت ورود و یا خروج خواهد شد.

همچنین فراموشی رمز عبور به نوعی شایع ترین مشکلات این نوع دستگاه ها می باشد. لازم به ذکر است که ثبت تردد در ان دستگاه ها نیازمند ناظر می باشد زیرا هر شخص می تواند با دادن رمز خود به فردی دیگر، در ثبت تردد تقلب کند. البته ناگفته نماند که این دستگاه ها هزینه خرید و همچنین تعمیرات کمتری دارند.

دستگاه های تشخیص اثر انگشت

این نوع دستگاه ها از مکانیزم شناسایی اثر انگشت استفاده می کنند. سنسور شناسایی اثر انگشتی که در این نوع دستگاه تعبیه شده است از سرعت و دوام بالایی برخوردار است. این دستگاه ها عمدتا نیاز به تعمیرات ندارند. ممکن است بعد از سال ها استفاده به علت افزایش آلودگی روی سنسور، سرعت آنها کمی کاهش یابد. شما می توانید با تماس با بخش پشتیبانی شرکت زمان پرداز، دستگاه خود را ارسال کنید تا توسط واحد پشتیبانی زمان پرداز به طور کامل سرویس شود.

دیگر مزیت این نوع دستگاه های حضور و غیاب، غیر ممکن بودن تقلب در این دستگاه ها می باشد. برای احراز هویت و ثبت تردد هر فرد، حضور آن شخص لازم است. به طور حتم، بزرگترین ایرادی که به این نوع دستگاه ها وارد می باشد، مشکل عدم شناسایی اثر انگشت افرادی است که عمده کار آنها به صورت دستی انجام می شود. زیرا اثر انگشت آنها به مرور زمان از بین می رود. بهترین راه حل برای رفع این مشکل، آپدیت اثر انگشت افراد به صورت دوره ای می باشد. زیرا تا میزان احتمال بالایی، این مشکل را کاملا رفع خواهد کرد.

نحوه استفاده از دستگاه حضور و غیاب در دستگاه های تشخیص الگو کف دست

الگوی کف دست همانند اثر انگشت، برای هر فرد منحصر به فرد می باشد. به همین علت به گزینه ای برای احراز هویت یک شخض تبدیل شده است. در این نوع دستگاه ها سنسوری تعبیه شده که تمامی خطوط کف دست هر فرد را شناسایی می کند. این نوع دستگاه معایبی همانند دستگاه های تشخیص اثر انگشت دارد. اگر برای افرادی که کار های دستی انجام می دهند استفاده شود، درصد احتمال خطای آن بالا می رود. برای رفع این مشکل اطلاعات دستگاه را به صورت دوره ای آپدیت کنید تا مشکلی پیش نیاید.

 

دستگاه های تشخیص چهره

بدون شک، یکی از سریع ترین، با کیفیت ترین و بهترین نوع دستگاه های حضور و غیاب موجود در بازار، دستگاه های تشخیص چهره زمان پرداز می باشد. نحوه استفاده از دستگاه حضور و غیاب در این روش بدین گونه است که روی این دستگاه دوربینی تعبیه شده که با قرار گیری هر فرد مقابل آن، حالت (می میک) چهره شخص که متشکل از فاصله چشم ها از هم و اندازه بینی فرد می باشد را شناسایی و تردد او را ثبت می کند.

همچنین دوربین شناسایی چهره از فناوری تشخیص عمق نیز بر خوردار است. این امر، باعث می شود امکان تقلب در آن به صفر برسد. و همچنین ثبت تردد فقط با شخص حقیقی امکان پذیر باشد. ناگفته نماند که این دستگاه نسبت به دیگر دستگاه ها از قیمت و هزینه تعمیرات بالایی برخوردار است. البته کیفیت این دستگاه ها به حدی بالا است که بدون نیاز به سرویس و تعمیرات تا سال ها کار کند.

 

شرکت زمان پرداز کدام نوع دستگاه حضور و غیاب را ارائه می کند؟

در ابتدای این مقاله گفته شد که دستگاه های حضور غیاب بنا به نیاز مدیران کسب و کار ساخته شد تا از خطا های انسانی تا جای ممکن جلوگیری شود و همچنین کارشان آسان تر شود. پس با وجود انواع مختلفی از دستگاه های حضور غیاب موجود، مدیران شرکت ها بنا به نیازشان یک نوع را انتخاب کنند. اما باید در نظر گرفت که اگر یک دستگاه چند قابلیت داشته باشد به طور حتم کارایی بیشتری نسبت به دیگر دستگاه ها خواهد داشت. عمده دستگاه هایی که شرکت زمان پرداز به مشتریان خود ارائه می کند، از دو یا سه روش برای احراز هویت استفاده می کنند. شما می توانید بنا به نیازتان در فروشگاه شرکت زمان پرداز، هر کدام از دستگاه ها را که مد نظرتان است سفارش دهید.

 

سبد خرید
علاقه مندی ها
0 موارد محصول
حساب کاربری من