7 نکته در مورد ” چطور بهترین کارمند را استخدام کنیم ؟ “

نیروی انسانی یکی از ارکان اصلی در هر سازمانی است. به همین دلیل همه کسب و کارها به دنبال استخدام بهترین‌ها هستند. به کارگیری یک تیم قوی و کاربلد بهره‌وری مجموعه شما را بهبود می‌بخشد، در مقابل آن، به کارگیری کارکنان نامناسب هزینه‌های زیادی بر کسب و کار شما تحمیل کرده و  راندمان کاری شرکت را به شدت کاهش خواهد داد. در این مقاله به 7 نکته اساسی دراین مورد که ” چطور بهترین کارمند را استخدام کنیم ؟ ”  اشاره می‌شود. اگر می‌خواهید کارمند خوب استخدام کنید، تا انتها با ما همراه باشید

  1. کارمند ایده‌آل شما باید چه خصوصیاتی داشته باشد ؟

بسیاری از مدیران دقیقاً نمی‌دانند دنبال چه کسی هستند. اینکه ” چطور بهترین کارمند را استخدام کنیم؟ ” باید قبل از شروع جلسه استخدام جزئیات کارمند خوب را برای خود تشریح کنید. برای این کار حتماً وقت بگذارید و خصوصیات کارمند ایده‌آل را در ذهن خود تصور کنید و یا بر روی کاغذ بنویسید.
مواردی مانند سن، جنسیت، روحیات و اخلاق، محل زندگی، میزان تخصص، اشتیاق به کار، تعهد، مسئولیت ‌پذیری و بسیاری از موارد دیگری را که به ذهنتان می‌رسد، بنویسید و در زمان مصاحبه از کارجویان بپرسید. این شیوه، فرآیند استخدام را برای شما بسیار آسان‌تر می‌کند. خصوصیات اخلاقی، یکی از مهم‌ترین فاکتورهایی است که باید  در استخدام بهترین کارمند به آن توجه داشته باشید. برای شغل مورد نظر چه خصوصیات اخلاقی مورد نیاز است ؟ سعی کنید فردی را برای آن شغل انتخاب کنید که به آن خصوصیات نزدیک‌تر باشد. در مرحله بعد، تخصص‌های مورد نظر برای شغل مورد نظر را یادداشت کنید. آیا برای انجام آن شغل نیاز به رشته تحصلی خاصی است؟ فرد متقاضی شغل باید با چه نرم‌افزارهایی آشنا بوده و چه مهارت‌‌هایی داشته باشد ؟ بررسی کنید که دارا بودن کدام مهارت‌ها در ابتدای کار ضروری است و کدام مهارت‌ها را می‌شود از طریق آموزش کوتاه به فرد انتقال داد ؟

  1. رزومه‌های ارسالی متقاضیان را به دقت بررسی کنید

بعد از آنکه آگهی درخواست نیرو منتشر کردید، قطعاً‌ افرادی خواهان تصدی آن شغل خواهند شد. بهتر است یک راهکار آسان برای دریافت رزومه‌های متقاضیان کار در آگهی درج کنید. ایمیل، سایت شرکت، سایت‌های کاریابی، واتس‌آپ، فکس و … می‌تواند روش مناسبی برای دریافت رزومه‌های ارسالی باشد. پس از دریافت رزومه‌ها، آن‌ها را به دقت بررسی کرده و با مهارت‌ها و قابلیت‌های مورد نظر برای تصدی شغل مورد نظر تطابق دهید.

در رزومه کاری علاوه بر مشخصات فردی، با سوابق تحصیلی، مهارت‌ها، دوره‌های آموزشی گذرانده شده، سوابق شغلی و … آشنا خواهید شد. برای خود مشخص کنید که کدام موارد برای شما مهم‌تر است ؟ خصوصیات اخلاقی مهم‌ترند یا تخصص و مهارت؟ آیا سوابق شغلی متقاضیان تأثیری در انتخاب شما خواهد داشت ؟ سوابق تحصیلی چطور ؟ اگر نیاز به اطلاعات بیشتری در مورد رزومه شخصی داشتید، برای او پیامی بفرستید و بخواهید که اطلاعات بیشتری برای شما بفرستد. در نهایت تعدادی از رزومه‌هایی که بیشترین سازگاری را با فاکتورهای مد نظر شما دارند، انتخاب نمائید.

  1. با افراد منتخب مصاحبه تلفنی داشته باشید

مرحله بعد در استخدام بهترین کارمند، مصاحبه تلفنی است. بهتر است قبل از مصاحبه حضوری، یک تماس کوتاه تلفنی با افراد مورد نظرتان برقرار کنید. ممکن است رزومه یک کارجو در نگاه اول جذاب باشد، اما با مصاحبه تلفنی متوجه شوید که متقاضی شغل ، آن فردی نیست که شما به دنبالش هستید. بر عکس ممکن است فردی در مصاحبه تلفنی شما را بیشتر از رزومه‌ای‌ که ارسال کرده، مشتاق ‌تر کند. بهترین مزیت مصاحبه تلفنی این است که می‌توانید یک جمع‌بندی کلی قبل از مصاحبه نهایی داشته باشید و وقت خود و کارجویان را هدر ندهید. بعد از اتمام مصاحبه تلفنی، لیست کارجویان غربال شده و بهترین‌ها انتخاب می‌شوند.

بیشتر بخوانید…

معرفی کامل شرکت ZKTeco

  1. متقاضیان منتخب را برای انجام مصاحبه حضوری دعوت کنید

قبل از انجام مصاحبه حضوری یک لیست کامل از سؤالاتی که قرار است از کارجویان بپرسید، آماده کنید. سپس افراد مورد نظر را جهت انجام مصاحبه حضوری دعوت کنید. مصاحبه حضوری مهم‌ترین عامل تأثیر گذار در انتخاب و استخدام بهترین کارمند است. سؤالات شما و پاسخ‌های کارجویان، بهترین راهنما برای بهترین انتخاب هستند.
قبل از شروع مصاحبه، شغل و محیط کار خود را برای کارمندان جدید توصیف کنید و  خواسته‌های خود را از متصدی شغل مورد نظر عنوان کنید. سعی کنید در مصاحبه حضوری علاوه بر سؤالات کلیشه‌ای مانند مشخصات فردی، سوابق تحصیلی، مهارت‌ها و حقوق درخواستی، سؤالات چالشی و دقیق‌تری هم بپرسید. به طور مثال می‌توانید سوأل کنید که اگر در محل کار یک ساعت بیکار باشد، ترجیح می‌دهد چطور خود را سرگرم کند؟ یا نظر شخص را راجع به سازمان شما و شغل مورد نظر جویا شوید.
توانایی کارجویان را در حل مسئله ارزیابی کنید. یکی از مشکلات شغل درخواستی را مطرح کنید و از کارجو بخواهید که برای آن راهکار ارائه دهد. آینده نگری آنها را ارزیابی کنید و بخواهید که یک طرح برای توسعه شغل مورد نظر ارائه دهند. توانایی کارجویان را در یادگیری مطالب و ارائه ایده بررسی کنید. اگر در مصاحبه حضوری، فرد ایده‌آل خود را یافتید، درنگ نکنید و پروسه استخدام او را تکمیل کنید. اما اگر نیازی به بررسی بیشتر دارید، می‌توانید پس از اتمام مصاحبه‌ها، بررسی‌های بیشتری انجام دهید و در نهایت بهترین کارمند را برای استخدام، دعوت به همکاری نمائید.

سبد خرید
علاقه مندی ها
0 موارد محصول
حساب کاربری من