سیستم کنترل تردد هوشمند–انواع اکسس کنترل و کاربرد آن

امنیت همواره یکی از چالش‌های زندگی بشر بوده است. امنیت محل زندگی، امنیت مکانهای عمومی،‌ امنیت محل کار و … از دغدغه‌های زندگی انسان است. با توسعه جوامع بشری و ظهور فناوری‌های نوین، راهکارهای بسیاری جهت تأمین امنیت در دسترس می‌باشد. یکی از این راهکارها استفاده از سیستم کنترل تردد است. با خرید دستگاه کنترل تردد و تجهیز ورودی محل کار یا زندگی خود به این سیستم، قطعاً امنیت بیشتری خواهید داشت.

سیستم کنترل تردد مجموعه‌ای از تجهیزات سخت‌افزاری و نرم‌افزاری است که ورود و دسترسی افراد مختلف را به یک ساختمان یا محوطه کنترل و مدیریت می‌کند. به بیان ساده‌تر، سیستم کنترل تردد تعیین می‌کند که چه افرادی و در چه زمان‌هایی می‌توانند به منطقه یا منبع خاص دسترسی داشته باشند. تجهیزات اکسس کنترل معمولاً در ورودی ساختمان‌ها و اماکن مختلف مستقر شده و با جلوگیری از ورود افراد غیرمجاز، امنیت بیشتری برای شما به ارمغان می‌آورند.

این سیستم با نام‌های دیگری همچون اکسس کنترل (Access Control) و کنترل دسترسی نیز شناخته می‌شود که در ادامه مقاله سیستم کنترل تردد هوشمند در سایت زمان پرداز به آن می پردازیم.

اجزای سیستم کنترل تردد هوشمند

از تجهیزات مختلفی می‌توان جهت کنترل دسترسی استفاده نمود. یکی از مهمترین تجهیزات مورد استفاده در سیستم‌های کنترل تردد، موانع فیزیکی هستند که در ورودی اماکن مختلف نصب شده و از ورود بدون مجوز افراد جلوگیری می‌کنند. از مهمترین موانع در اکسس کنترل می‌توان به راه‌بند،‌ گیت، درب مجهز به دستگیره یا قفل برقی اشاره کرد.

دو بخش بسیار مهم دیگر در اکسس کنترل، نرم افزار و دستگاه کنترل تردد است.  در سیستم‌های متمرکز که چندین نقطه از یک مرکز کنترل می‌شود،‌ می‌توان از تجهیزات دیگری مانند پنل یا برد مرکزی اکسس کنترل نیز استفاده کرد.

تجهیزاتی مانند آنتن و تگ RFID، دوربین پلاک خوان و نرم‌افزار مرتبط با آن نیز در برخی از سیستم‌‌های کنترل تردد مانند پارکینگ‌ها کاربرد دارند.

دستگاه کنترل تردد چیست ؟

دستگاه کنترل تردد دستگاهی است که با شناسایی و احراز هویت افراد، سیگنالی جهت باز شدن مسیر ورود صادر می‌کند. در واقع دستگاه کنترل تردد همان دستگاه حضور و غیاب است که در سیستم کنترل دسترسی به کار گرفته شده است. بسیاری از دستگاه‌های حضور غیاب جدید، امکاناتی همچون خروجی رله، خروجی قفل، پورت ویگند و … دارند. این امکانات دستگاه حضور و غیاب را به دستگاه کنترل تردد تبدیل می‌کند. شما با خرید یک دستگاه با این امکانات، در واقع  صاحب دو دستگاه خواهید شد : دستگاه حضور و غیاب ،‌ دستگاه کنترل تردد. بنابراین می‌توانید از دستگاه خود در هریک از دو بخش حضور و غیاب یا کنترل دسترسی استفاده نمایید. حتی می‌توانید دستگاه را به صورت مشترک در هر دو بخش به کار ببرید.

توجه داشته باشید که علاوه بر دستگاه های حضور و غیابی که دارای قابلیت‌های اکسس کنترل هستند، دستگاه ‌های مختص کنترل تردد نیز تولید می‌شوند که بیشتر کاربرد اکسس کنترل دارند. البته از اطلاعات این دستگاه‌ها می‌توان در بخش حضور غیاب نیز استفاده نمود،‌ اما تمرکز اصلی در تولید این دستگاه‌‌ها، برای کاربرد اکسس کنترل بوده است. قیمت این دستگاه‌ها ارزان‌تر از دستگاه‌های حضور و غیاب است. بنابراین قبل از خرید دستگاه کنترل تردد این موارد را مد نظر داشته باشید.

راهکارهای احراز هویت در اکسس کنترل

از تمام فناوری‌هایی مورد استفاده جهت احراز هویت در حضور و غیاب، می‌توان جهت کنترل دسترسی نیز استفاده نمود. کارت ، رمز (کد) ، اثر انگشت ، تشخیص چهره ، اسکن کف دست ، تشخیص عنبیه ،‌ فناوری‌های مبتنی بر موبایل (NFC و Bluetooth) و QRCode مهمترین روش‌های احراز هویت هستند که می‌شود در سیستم کنترل تردد به کار برد. کارت و رمز قدیمی‌ترین راهکارها در سیستم‌های اکسس کنترل هستند. علیرغم ظهور فناوری‌های پیشرفته‌ای همچون بیومتریک‌‌ها،‌ رمز و کارت به علت سادگی عملکرد و قیمت ارزان، هنوز هم به تنهایی یا در کنار سایر روش‌ها در دستگاه کنترل تردد به کار گرفته می‌شوند.

امروزه دستگاه های تک عاملی که فقط از یک روش (به طور مثال فقط کارت، یا فقط اثر انگشت) استفاده می‌کنند، کمتر تولید می‌شوند. بیشتر دستگاه های کنترل تردد جدید به صورت چند عاملی تولید و عرضه می‌شوند، یعنی دارای چند روش شناسایی هستند. دستگاه های چند عاملی روش‌های بیشتری برای احراز هویت در اختیار شما قرار می‌دهند و شما می‌توانید بنابر سیاست مجموعه کاری یا محل سکونت خود از هر یک از فناوری‌های موجود استفاده نمایید.

اگر ساختمان یا مکان مورد نظر شما دارای اهمیت زیادی است، می‌توانید از روش ترکیبی جهت تشخیص هویت افراد استفاده کنید. به طور مثال می‌توانید پارامترهای دستگاه را به این صورت تنظیم کنید که جهت ورود،‌ شخص ابتدا کارت خود را به دستگاه نشان دهد و در صورت شناسایی کارت، اثر انگشت یا چهره خود را نیز به تأیید دستگاه برساند. اگر اهمیت منطقه مورد نظر حساس‌تر است می‌توان تعداد عوامل شناسایی را افزایش داد، به این صورت که ابتدا کارت، سپس کد و در نهایت اثر انگشت یا چهره شناسایی شود. در این روش اگر یکی از مراحل شناسایی صورت نگیرد، تأیید نهایی صورت نمی‌گیرد و اجازه ورود داده نمی‌شود.

سیستم کنترل تردد هوشمند چطور کار می‌کند ؟

سیستم اکسس کنترل به دو صورت اجرایی می‌شود. کنترل تردد آفلاین، کنترل تردد آنلاین.

کنترل دسترسی آفلاین نیازی به کامپیوتر و نرم‌افزار ندارد. در این روش تمامی تنظیمات بر روی دستگاه کنترل تردد انجام شده و کنترل موانع توسط دستگاه انجام می‌گیرد. این روش بیشتر برای کنترل‌ و مدیریت کسب و کارهای کوچک و یا اماکنی که فقط یک ورودی دارند، استفاده می‌شود.

ساختمان یا اماکنی که‌ بیشتر از یک ورودی (دو یا بیشتر) دارند،‌ نیز می‌توانند از کنترل تردد آفلاین استفاده کنند. اما کنترل هر درب یا ورودی، مستقل از درب‌های دیگر خواهد بود و امکان مدیریت متمرکز در این روش وجود ندارد. اگر می‌خواهید مدیریت متمرکزی بر ورودی‌های چندگانه محل کار یا زندگی خود داشته باشید، باید از کنترل تردد آنلاین استفاده کنید. در این روش تجهیزات اکسس کنترل ورودی‌ها توسط نرم افزار کنترل تردد و از طریق شبکه مدیریت می‌شود. بنابراین تمامی ورودی‌ها به صورت متمرکز و لحظه‌ای از یک مرکز کنترل می‌شوند.

سیستم کنترل تردد هوشمند آنلاین امکانات بیشتری نسبت به روش آفلاین در اختیار شما قرار می‌دهد، اما قیمت بیشتری نیز دارد.

صرف نظر از هر روشی که در کنترل دسترسی استفاده می‌کنید، عملکرد اصلی این سیستم در همه روش‌ها یکی است. برای دریافت مجوز ورود یا دسترسی از سیستم کنترل تردد، نیاز است که هویت یا اعتبار فرد توسط یک قرائت‌گر (Reader) خوانده شده و توسط سیستم تأیید گردد. این قرائت‌گر می‌تواند یک کارتخوان ساده و یا یک دستگاه کنترل تردد باشد. پس از تأیید هویت یا اعتبار فرد، یک سیگنال برای موانع (راه‌بند، گیت، قفل برقی) ارسال شده و مسیر عبور باز می‌شود. پس از ورود شخص، مانع بلافاصله به حالت پیش فرض بازگشته و مسیر عبور را مسدود می‌کند. برای عبور نفر بعدی باید دوباره سیکل شناسایی و تأیید شخص مورد نظر انجام گیرد.

سیستم کنترل تردد هوشمند چه امکاناتی در اختیار شما قرار می‌دهد ؟

  1. کنترل تردد کارکنان – جلوگیری از ورود افراد غیر مجاز

به کارگیری سیستم کنترل تردد، دو مزیت بسیار مهم برای سازمان شما خواهد داشت. اولاً تمامی پرسنل موظف به ثبت تردد خواهند شد. سیستم فقط به کارکنانی اجازه ورود می‌دهد که تردد خود را بر روی دستگاه کنترل تردد (حضور و غیاب) ثبت نمایند. بدین ترتیب کنترل و مدیریت کاملی بر ورود و خروج‌ کارکنان خواهید داشت.

مسئله دوم و مهمتر، جلوگیری از ورود افراد متفرقه و غیر مجاز بدون کسب اجازه دسترسی است. افرادی مانند میهمانان، ارباب رجوع، پیمانکاران و خلاصه هر گروه از افراد که جزو پرسنل ثابت سازمان شما نیستند، نباید بدون هماهنگی به داخل شرکت دسترسی داشته باشند. این افراد پس از مراجعه به میز پذیرش و مسئول مربوطه و انجام هماهنگی‌‌های مورد نیاز، از طریق صدور کارت یا شناسه‌های احراز هویت موقت، مجوز ورود را کسب می‌کنند. بنابراین خیالتان راحت است که هیچ فردی بدون شناسایی و احراز هویت وارد مجموعه شما نخواهد شد.

در اماکن و ساختمان‌های شخصی نیز، فقط افراد مجاز و شناسایی شده امکان ورود پیدا خواهند کرد.

  1. کنترل دسترسی به اماکن حساس

در هر ساختمان یا منطقه‌ای، می‌تواند اماکن حساس و پر اهمیتی وجود داشته باشد که نباید در دسترس عموم (حتی پرسنل شرکت) قرار گیرد. بخش مدیریت، اتاق سرور، آزمایشگاه، ‌انبار در شرکت‌‌ها، اتاق یا محوطه مخصوص گاو صندوق در بانک‌ها، مراکز سری در اماکن نظامی و امنیتی و … از جمله نقاطی هستند که نباید در دسترس همگانی قرار گیرند.  سیستم کنترل تردد هوشمند این امکان را در اختیار شما قرار می‌دهد که دسترسی به این موارد را محدود‌تر کنید. به طور مثال می‌توان دسترسی به آزمایشگاه را محدود به پرسنل مرتبط با آزمایشگاه و دسترسی به اتاق سرور را مختص به مدیریت یا کارشناس IT کرد. در این صورت، سایر کارکنان امکان ورود به محوطه آزمایشگاه یا اتاق سرور را نخواهند داشت. در صورت نیاز و ضرورت دسترسی برخی از افراد، می‌توان مجوز موقت یا دائمی صادر کرد.

  1. مدیریت زمان‌ دسترسی (Time Zoon)

یکی از ویژگی‌های کاربردی سیستم کنترل تردد هوشمند، مدیریت زمان دسترسی به مکان مورد نظر است. شما علاوه بر اینکه تعیین می‌کنید چه افرادی امکان دسترسی به منطقه مورد نظر را دارند، می‌توانید زمان دسترسی افراد مجاز را هم محدود کنید. امکان تعریف بازه‌های زمانی (Time Zoon) مختلف و اختصاص هر بازه به یک یا چند گروه از افراد وجود دارد. بنابراین از لحاظ ورود و دسترسی افراد، امنیت بسیار کاملی برای مجموعه خود فراهم خواهید کرد.

  1. بررسی و پیگیری وقایع

تمامی ترددها در سیستم (دستگاه و نرم افزار) کنترل تردد ثبت و ذخیره می‌شود. نرم افزار کنترل تردد گزارشات متنوعی از ورود و خروج افراد در بازه‌های زمانی مختلف و دسترسی به ساختمان‌های مختلف در اختیار شما قرار می‌دهد. به بیان ساده‌تر، سیستم کنترل تردد هوشمند به شما نشان می‌دهد؛ چه کسی و در چه زمانی به چه مکانی دسترسی داشته است. از این رو در صورت وقوع حوادث مختلف، تعیین این که چه کسی ممکن است در آن حادثه دخیل باشد، آسان‌تر خواهد بود.

کاربرد سیستم کنترل تردد هوشمند

تقریباً‌ در تمامی اماکنی که نیاز به مدیریت ورود و دسترسی افراد وجود دارد، می‌توان از سیستم کنترل تردد هوشمند استفاده نمود. سازمان‌ها و ادارات دولتی، شرکت‌ها و کارخانجات تولیدی و صنعتی، پایانه‌های مسافربری و حمل و نقل عمومی (فرودگاه، راه‌ آهن، بنادر، اتوبوسرانی، مترو)، اماکن ورزشی (استادیوم، استخر، سالن ورزشی)، هتل‌ها، مراکز نظامی و امنیتی، بیمارستان‌‌ها، اماکن عمومی و تفریحی (موزه و شهربازی)، پارکینگ‌های عمومی و اختصاصی، آپارتمان‌‌‌ها و ساختمان‌های مسکونی از جمله مواردی است که می‌توانند از اکسس کنترل استفاده نمایند.

سیستم کنترل دسترسی به طور کلی شامل دو گروه می‌شود :

کنترل تردد افراد – کنترل تردد خودرو (مدیریت پارکینگ)

در ادامه با رایج‌ترین کاربردهای این سیستم آشنا می‌شویم :

  1. کنترل تردد پارکینگ : انواع پارکینگ‌های عمومی و اختصاصی قابلیت استفاده از اکسس کنترل را دارند. شناسایی در پارکینگ می‌تواند توسط آنتن برد بلند باشد که تگ RFID موجود بر روی شیشه ماشین را به سرعت خوانده و مسیر عبور خودرو باز می‌شود. در روش دیگر که در بسیاری از پارکینگ‌های ادارات و شرکت‌ها کاربرد دارد، شناسایی توسط دستگاه کنترل تردد صورت می‌گیرد. به این صورت که پس از احراز هویت شخص توسط کارت، اثر انگشت،‌ چهره و …، مجوز ورود صادر می‌شود. یکی دیگر از راهکارهای کنترل تردد پارکینگ استفاده از دوربین‌های پلاک خوان است. در این روش پلاک خودرو توسط دوربین‌ مخصوصی که در ورودی پارکینگ نصب شده است،‌ اسکن شده و توسط نرم‌افزار مخصوص بررسی می‌شود. در صورتیکه پلاک اسکن شده معتبر باشد، خودرو می‌تواند وارد پارکینگ یا محوطه مورد نظر شود.
  1. کنترل تردد باشگاهی : امروزه استفاده از اکسس کنترل در باشگاه‌‌ها و سالن‌های ورزشی بسیار رایج شده است. دو بخش مهم در کنترل تردد باشگاهی، مدیریت ورود افراد به محوطه باشگاه و مدیریت دسترسی ورزشکاران به کمد لباس (رختکن) است. معمولاً یک یا چند گیت در ورودی سالن ورزشی وجود دارد که با شناسایی و بررسی اعتبار شخص اجازه ورود صادر می‌شود. در رختکن باشگاه نیز هر کمد به یک نفر اختصاص دارد و این کمدها مجهز به قفل برقی بوده و به سیستم کنترل دسترسی متصل می‌شوند. بنابراین دیگر از کلیدهای فیزیکی خبری نیست. کمد فقط در صورتی باز می‌شود که شخص توسط تگ، کارت، کد، اثر انگشت و … شناسایی شود.

نکته بسیار مهم در کنترل تردد باشگاهی، مدیریت اعتبار پولی و زمانی ورزشکاران است. به این معنی که در این سیستم علاوه بر اینکه هویت افراد توسط دستگاه کنترل تردد شناسایی می‌شود، اعتبار زمانی و پولی شخص نیز مورد بررسی قرار می‌گیرد.

در نهایت با استفاده از یک نرم افزار کنترل تردد باشگاهی می‌توانید گزارش کاملی از نحوه عملکرد سیستم داشته باشید. با استفاده از نرم افزار کنترل تردد باشگاهی، علاوه بر مدیریت ورود ورزشکاران به سالن، می‌توانید حضور و غیاب پرسنل باشگاه (مربیان و کارکنان) را نیز کنترل کنید.

  1. اکسس کنترل درب : کنترل دسترسی درب شامل تجهیزاتی مانند کارتخوان یا دستگاه کنترل تردد، قفل برقی، کنترل کننده، دستگیره هوشمند و نرم افزار کنترل تردد می‌شود. این تجهیزات ورود افراد غیر مجاز از طریق درب را محدود کرده و امنیت بیشتری را برای مجموعه شما به ارمغان می‌آورد. یک نمونه از اکسس کنترل درب در بخش کنترل تردد باشگاهی توضیح داده شد کمد لباس توسط این سیستم کنترل می‌شد. کنترل ورود به اتاق مدیریت، اتاق سرور، آزمایشگاه و … نیز از طریق اکسس کنترل درب امکانپذیر است.

اما یکی از رایج‌ترین کاربردهای کنترل دسترسی درب، تجهیز درب اتاق هتل‌ها و اماکن اقامتی به این سیستم است. دیگر زمان کنترل اتاق‌ها توسط کلیدهای فیزیکی سپری شده است. سیستم کنترل تردد هتل امکانات بسیاری جهت تأمین امنیت اتاق‌ها و لوازم و وسایل مسافران ارائه می‌شود. در سیستم کنترل تردد هوشمند هتل، دربها توسط دستگیره هوشمند و قفل برقی کنترل می‌شود  و دیگر خبری از خرابی قفل و کلید فیزیکی و یا مفقود شدن کلید‌ها نیست. کپی و تکثیر کلیدهای دیجیتال (کارت، کد، اثر انگشت و …) تقریباً غیر ممکن است.

در ضمن نرم افزار کنترل تردد هتل، گزارشات جامعی از زمان ورود و خروج میهمانان و کارکنان، دسترسی افراد به اتاق‌ها و بخشهای مختلف در اختیار شما قرار می‌دهد.

سبد خرید
علاقه مندی ها
0 موارد محصول
حساب کاربری من