دستگاه حضور و غیاب خوب از کجا بخریم؟

دستگاه حضور و غیاب خوب از کجا بخریم؟ در تمامی ادارات، سازمان ها و کارخانجات، بنا به قوانین وضع شده، کارکنان و پرسنل باید در ساعاتی از شبانه روز در محل کاری خود حاضر شوند. با ظهور تکنولوژی دستگاه های حضور و غیاب، یکی از بزرگترین مشکلات مبتنی بر کنترل ورود و خروج پرسنل تا حدود زیادی رفع شد. اما همانطور که گفته شد، هنوز مشکلاتی پا برجا بود. از آن جمله که این تکنولوژی نیازمند آموزش بوده و پرسش  همواره مطرح بود.زیرا همزمان با ورود این دستگاه ها به بازار، دستگاه های بی کیفیت و فاقد گارانتی نیز وارد بازار شدند. در این مقاله، تمامی مواردی که برای انتخاب یک دستگاه حضور و غیاب باید در نظر گرفته شود، توضیح داده خواهد شد.

تعداد پرسنل قابل ثبت در دستگاه حضور و غیاب

یکی از مهم ترین ملاک ها برای انتخاب دستگاه حضور و غیاب، تعداد پرسنل و کارکنان مجموعه است. دستگاه های حضور و غیاب زمان پرداز اکثرا به منظور ثبت تردد از چند روش برای شناسایی و احراز هویت استفاده می کنند. اگر بخواهیم به صورت جداگانه این روش ها را بیان کنیم، بدین صورت می باشد:

 1.  دستگاه های حضور و غیاب کارتی
 2.  دستگاه های تشخیص اثر انگشت
 3.  دستگاه های تشخیص چهره
 4.  دستگاه های تشخیص الگو کف دست
 5.  دستگاه های حضور و غیاب رمزی

همانطور که گفته شد، اکثر دستگاه های حضور و غیاب زمان پرداز، از چند روش برای احراز هویت استفاده می کنند. اما خارج از این موارد، نکته ای که بایستی به آن پرداخته شود، بحث ظرفیت ثبت افراد است. هر روشی که در یک دستگاه به منظور احراز هویت تعریف شده است، دارای ظرفیت منحصر به فرد خود می باشد.

دستگاه حضور و غیاب خوب از کجا بخریم؟

حال نوبت آن است که ظرفیت دستگاه های حضور و غیاب زمان پرداز را بسنجیم:

 دستگاه حضور و غیاب ZUA200

این دستگاه از دو روش تشخیص اثر انگشت و کارت برای احراز هویت افراد استفاده می کند.

 • ظرفیت اثر انگشت: 2000 مورد
 • ظرفیت ثبت کارت: 1000 مورد

دستگاه حضور و غیاب ZUF100

در این دستگاه سه روش تعبیه شده است؛ احراز هویت توسط دوربین تشخیص چهره، حسگر اثر انگشت و کارت

 • ظرفیت ثبت چهره: 500 مورد
 • ظرفیت اثر انگشت: 1000 مورد
 • ظرفیت کارت: 1000 مورد

دستگاه حضور و غیاب ZUF200

این دستگاه از دوربین تشخیص چهره و حسگر شناسایی کارت برخوردار است.

 • ظرفیت ثبت چهره: 200 مورد
 • ظرفیت اثر انگشت: 500 مورد

دستگاه حضور و غیاب ZUF202

این دستگاه دارای بالاترین ظرفیت در میان دستگاه های شرکت زمان پرداز می باشد. دستگاه ZUF202 از دوربین تشخیص چهره، حسگر تشخیص اثر انگشت و کارت برخوردار است.

 • ظرفیت ثبت چهره: 1500 مورد
 • ظرفیت اثر انگشت: 2000 مورد
 • ظرفیت کارت: 10000 مورد

دستگاه حضور و غیاب ZLX140

این دستگاه فقط از حسگر اثر انگشت برخوردار است.

 • ظرفیت اثر انگشت: 500 مورد

تمامی دستگاه های ذکر شده توسط شرکت زمان پرداز ارائه می شوند و شما می توانید با مراجعه به فروشگاه زمان پرداز، دستگاه مد نظرتان را سفارش دهید.

کیفیت حسگر ها و میزان نیاز به سرویس دستگاه حضور و غیاب

دیگر مؤلفه مهم در انتخاب دستگاه حضور و غیاب، کیفیت دستگاه و قطعات و حسگر های بکار رفته در آن می باشد. اگر بخواهیم به صورت شفاف به این مورد بپردازیم، می بایست تمامی حسگر ها و روش های احراز هویت را مورد بررسی قرار دهیم.

دوربین تشخیص چهره

در تمامی دستگاه های حضور و غیاب زمان پرداز برای تشخیص چهره، از دو دوربین استفاده شده است. این دو دوربین شامل یک دوربین معمولی برای تصویر برداری از صورت فرد و یک دوربین مادون قرمز جهت تشخیص عمق می باشند. با توجه به بازخورد های دریافت شده از مشتریان زمان پرداز، احتمال ایجاد خطا و یا خرابی دوربین های تشخیص چهره بسیار پایین و در حد صفر می باشد.

حسگر تشخیص کارت

تمامی دستگاه های حضور و غیاب کارتی، از تکنولوژی کارت بدون تماس بهرمند می باشند. بدین صورت که برای شناسایی کارت، نیاز به گذاشتن کارت روی دستگاه نیست و از فاصله چند سانتی متری قادر به شناسایی کارت می باشد. پس خرابی این حسگر نزدیک به صفر می باشد.

حسگر تشخیص اثر انگشت

دستگاه های شناسایی اثر انگشت، یکی از بهترین دستگاه های حضور و غیاب می باشند. حسگر تشخیص اثر انگشت این نوع دستگاه ها، از نوع نوری و ضد خش می باشد. احتمال خرابی حسگر های بکار رفته در این دستگاه ها صفر نیست، اما خرابی آنها ممکن است بعد از سال ها استفاده رخ دهد. در هر صورت زمان پرداز تمامی قطعات موجود در دستگاه ها را در اختیار دارد و در صورت رخداد هر گونه مشکل، در کوتاه ترین زمان ممکن قطعه معیوب تعویض خواهد شد.

حسگر تشخیص الگو کف دست

یکی از با کیفیت ترین، بدون اشتباه ترین و بروز ترین دستگاه های حضور و غیاب، دستگاه حضور و غیاب تشخیص الگو کف دست می باشد. از آنجا که این دستگاه ها بیشتر برا کادر مدیریتی استفاده می شود، خرابی این دستگاه چیزی نزدیک به صفر می باشد.

نوع ارتباطات دستگاه حضور و غیاب

تمامی دستگاه های حضور و غیاب زمان پرداز، از یک نرم افزار سیستمی نیز برخوردارند تا بتوان اطلاعات را روی کامپیوتر مشاهده، ویرایش و دسته بندی کرد. لذا هر دستگاه نیازمند نوعی راه ارتباطی است تا بتواند اطلاعات را به سیستم ارسال کند. در تمامی دستگاه های حضور و غیاب زمان پرداز پشتیبانی از پورت شبکه TCP/IP و همچنین پورت USB تعریف شده است.

در واقع تمامی دستگاه ها می توانند از طریق شبکه، توسط نرم افزار مربوطه شناسایی و اطلاعات را ارسال کنند؛ و یا از طریق ورودی پورت USB، اطلاعات را روی یک حافظه جانبی بارگیری و به سیستمی که نرم افزار دستگاه حضور و غیاب روی آن پیاده شده است، انتقال دهد. لذا تمامی دستگاه های حضور و غیاب زمان پرداز، از بابت انتقال اطلاعات به سیستم مشکلی نخواهند داشت. اما صبر کنید، هنوز این بحث ادامه دارد، به غیر از راه های ارتباطی ذکر شده، ارتباط بی سیم (Wireless) نیز وجود دارد. دستگاه حضور و غیاب ZUF100 در دو نوع ارائه شده است که مورد اول دستگاه معمولی و مورد دوم دستگاه دارای Wi-Fi می باشد. مدل دارای Wi-Fi می تواند بدون نیاز به هیچ گونه اتصال فیزیکی، اطلاعات را به سیستم ارسال کند.

امکان تقلب در دستگاه های حضور و غیاب

در هر مجموعه کاری، افرادی یافت می شوند که به دنبال راهی برای تقلب در ثبت تردد خود می باشند. اگر بخواهیم نگاهی کلی به دستگاه های حضور و غیاب داشته باشیم، در دستگاه های حضور و غیاب بیومتریک امکان تقلب تقریبا صفر است. زیرا همانطور که در مقاله “سیستم حضور و غیاب چیست و چگونه کار می کند؟” بیان کردیم، ویژگی های بیومتریک به تمامی ویژگی های زیستی و فیزیکی یک انسان گفته می شود.

از طرفی همه می دانیم که تمامی این ویژگی ها منحصر به فرد است. پس هیچ شخصی در دستگاه های حضور و غیاب بیومتریک، توانایی تقلب نخواهد داشت. اما تمامی دستگاه های حضور و غیاب زمان پرداز بیومتریک نیستند و در میان آن ها، دستگاه های حضور و غیاب کارتی و رمزی (پین) نیز موجود می باشند. اگر به طور دقیق به دستگاه های حضور و غیاب رمزی و کارتی را بررسی کنیم، می توانیم به این نتیجه برسیم که امکان تقلب به راحتی در این نوع دستگاه ها انجام پذیر می باشد.

هر شخصی با در اختیار داشتن رمز و یا کارت شخصی دیگر، می تواند تردد خود را به آسانی و بدون حضور آن شخص ثبت کند. پس به طور کلی می توان گفت در دستگاه های حضور و غیاب بیومتریک امکان تقلب تقریبا غیر ممکن و در دستگاه های حضور و غیاب کارتی و رمزی (پین) به راحتی امکان پذیر بوده و در صورت نیاز هنگام ثبت تردد، یک ناظر باید کنار دستگاه بایستد و مانع تقلب شود.

تامین کننده انرژی دستگاه های حضور و غیاب

دستگاه های حضور و غیاب زمان پرداز همه با برق شهری کار می کنند. برای جلوگیری از وارد شدن آسیب ناشی از نوسان برق شهری، پیشنهاد می شود از یک محافظ استفاده نمایید. لازم به ذکر است شرکت زمان پرداز نوعی باتری جانبی (UPS) نیز ارائه کرده است که بین دستگاه و پریز برق قرار می گیرد و در صورت قطعی برق، تا 3 ساعت می تواند برق مصرفی دستگاه را تامین نماید. ناگفته نماند که دستگاه حضور و غیاب ZUA200 دارای دو نوع است که یکی از آنها، از باتری داخلی برخوردار می باشد و نیاز به باتری جانبی ندارد.

پشتیبانی و نرم افزار دستگاه حضور و غیاب

دستگاه های حضور و غیاب، همواره به یک نرم افزار سیستمی برای صدور گزارشات، ویرایش اطلاعات و… نیاز دارد. شرکت زمان پرداز همراه دستگاه های حضور و غیاب خود، یک نرم افزار رایگان نیز ارسال می کند. شما می توانید امکانات این نرم افزار را در بخش نرم افزار حضور و غیاب زمان پرداز مشاهده نمایید. همچنین این دستگاه ها از قبل سرویس و شخصی سازی شده اند و نیازی به نصب در محل ندارند. دیسکی همراه دستگاه فرستاده می شود که حاوی تمامی آموزشات لازم دستگاه و همچنین نرم افزار سیستمی آن می باشد. لازم به ذکر است که در صورت نیاز به هرگونه پشتیبانی، می توانید با واحد پشتیبانی زمان پرداز تماس حاصل کنید. واحد پشتیبانی فراز کنترل در تمامی ساعات ادارای هفته در دسترس شما خواهند بود.

زبان منو و سیستم عامل دستگاه حضور و غیاب

دستگاه های حضور و غیاب زمان پرداز، توسط شرکت ZkTeco تهیه می شوند. شرکت Zkteco یک برند چینی بوده و دارای گواهینامه CE اتحادیه اروپا می باشد. با این حال، منوی دستگاه های حضور و غیاب شرکت زمان پرداز کاملا به زبان فارسی برگردانده شده و توسط مهندسان شرکت زمان پرداز شخصی سازی شده است. همچنین این دستگاه ها از سخنگوی فارسی نیز بهرمند می باشند. سیستم عامل تمامی دستگاه ها لینوکس بوده و شخصی سازی شده است.

نکات مفید هنگام انتخاب سیستم حضور و غیاب

تا اینجا در این مقاله به نکات مهم و کاربردی برای انتخاب و خرید یک دستگاه حضور و غیاب پرداخته ایم اما باز چند نکته خارج از موضوعات گفته شده وجود دارد که باید به آنها هم بپردازیم. پس تا انتها با ما همراه باشید.

آیا دستگاه های حضور و غیاب اثر انگشت برای تمامی مشاغل مناسب است؟

با تمام مزایای این نوع دستگاه ها، نمی توان آنها را در تمامی انواع کار ها مورد استفاده قرار داد. اگر به طور دقیق به این موضوع بپردازیم، در مجموعه هایی که کارکنان به کار های یدی (دستی) می پردازند، احتمال خطای دستگاه بالا می رود. بدین صورت که به دلیل مخدوش شدن اثر انگشت افراد به مرور زمان، دستگاه در شناسایی آنها دچار اشتباه می شود. البته این مورد را می توان با آپدیت دوره ای اثر انگشت افراد، تا حدودی رفع نمود. همچنین این امر در مورد دستگاه های الگوی کف دست نیز صدق می کند. پس پیشنهاد می شود برای این چنین کار ها، دستگاه های تشخیص چهره و یا کارتی را انتخاب کنید.

کدام دستگاه ها برای دوران شیوع ویروس کرونا مشکل ساز هستند؟

مطمئنا دستگاه هایی که از تماس مستقیم دست برای احراز هویت استفاده می کنند، احتمال شیوع ویروس کرونا را بالا می برند. در دستگاه های تشخیص اثر انگشت و تشخیص الگو کف دست، افزایش آلودگی در محلی که برای قرار دادن انگشت و یا دست تعبیه شده است، احتمال بسیار بالایی دارد. به همین علت، باید حداقل به صورت روزانه به دلیل شیوع ویروس کرونا، محل تماس انگشت و یا دست ضد عفونی شود.

قیمت دستگاه حضور وغیاب

امروزه با توجه به تغییرات قیمت ارز، قیمت تمامی دستگاه های حضور و غیاب، تغییرات هفتگی زیادی را تجربه می کنند. اما هنگام قیمت گذاری یک دستگاه حضور و غیاب، سه مولفه تاثیر زیادی در آن دارند؛ حسگر های بکار رفته در دستگاه، ظرفیت ثبت افراد در دستگاه و همچنین پشتیبانی از آپشن های اضافی، این سه مولفه را تشکیل می دهند. پس برای خرید یک دستگاه حضور و غیاب، باید تمامی این مولفه ها را متناسب با نیاز مجموعه کاری خود در نظر بگیرید. تمامی محصولات شرکت زمان پرداز دارای کیفیت عالی می باشند و تا جای ممکن، قیمت به صرفه برای مشتریان روی آنها اعمال شده است. همچنین در صورت خرید در حجم بالا، می توانید با تماس با واحد فروش، از تخفیفات ارزشمندی بهرمند شوید.

سخن آخر

تمامی دستگاه های حضور و غیاب زمان پرداز در بخش فروشگاه سایت موجود می باشند. شما می توانید با مراجعه به این بخش دستگاه مورد نظر خود را با توجه به نکات گفته شده، انتخاب و خریداری نمایید. اکثر دستگاه های حضور و غیاب زمان پرداز از چند حسگر برخوردارند و ه عنوان مثال، دستگاه حضور و غیاب ZUF200 از دو حسگر تشخیص اثر انگشت و دوربین تشخیص چهره برخوردار است. در صورت نیاز به توضیحات بیشتر، می توانید در بخش تماس با ما، تمامی نقطه نظرات و سوالات خود را برای ما ارسال کنید. واحد پشتیبانی ما در اسرع وقت پاسخگوی شما خواهند بود.

سبد خرید
علاقه مندی ها
0 موارد محصول
حساب کاربری من