امسال با شروع سال جدید یکی از مهم‌ترین اتفاقاتی که افراد منتظر شنیدن خبرهای آن بودند، محاسبه حقوق و دستمزد 1402 بود. تعیین حداقل دستمزد و قانون وزارت کار هرسال صورت می‌پذیرد که مشخص می‌کند حقوق افراد تا چه حدی افزایش خواهد یافت. آیا شما می‌دانید حداقل حقوق در سال جدید چقدر است و از مزایای آن مطلع هستید؟ در این مطلب به بررسی حقوق و دستمزد 1402 می‌پردازیم تا شما نیز اطلاعات کاملی در این باره داشته باشید.

اهمیت آگاهی از نحوه محاسبه دستمزد

همه افراد شاغل به دنبال تأمین نیازهای خود و یا خانواده هستند، برای این کار باید با توجه به میزان مخارج و مصارفی که دارند، پول در بیاورند و کسب درآمد کنند تا از پس هزینه‌های جاری خود بربیایند. زمانی فرد می‌تواند برای دخل‌ و خرج خود برنامه‌ریزی انجام دهد  که بتواند هر کدام از این بخش‌ها را به‌صورت جداگانه و دقیق حساب نماید.

فرد باید ابتدا مخارج ماهیانه خود را محاسبه کند و سپس میزان درآمد خود را به دست آورد تا براساس این اطلاعات متوجه شود با شغلی که دارد، می‌تواند از پس هزینه‌های زندگی بربیاید یا خیر، درصورتی که نتواند دو راه پیش روی خود دارد. اول این‌که به دنبال توسعه اقتصادی باشد، یعنی سعی کند حقوق خود را بیشتر نماید، اضافه کاری بیشتری انجام دهد و یا به دنبال شغل دوم باشد.

اگر این موارد برای فرد امکان‌پذیر نبود باید مخارج خود را مدیریت کرده و آن‌ها را کاهش دهد. این برنامه‌ریزی برای ایجاد تعادل بین هزینه و درآمد، برای هر فردی ضروری است. اما برای این‌که بتواند این کار را انجام دهد باید قادر به حساب کردن حقوق و دستمزد 1402 باشد. انجام این کار سخت نیست و تنها باید چند نکته ساده را بدانید تا بتوانید به راحتی این کار را انجام دهید. در ادامه به طریقه محاسبه حقوق می‌پردازیم.

نحوه محاسبه حقوق و دستمزد 1402

اگر شما در یک مجموعه مشغول به کار هستید که در آن کالایی تولید می‌گردد و یا خدمتی به افراد ارائه می‌دهید، بر اساس سهمی که در فرایند ارائه این خدمات و یا تولید محصولات دارید، مبلغی را به‌عنوان دستمزد و یا حقوق دریافت خواهید کرد.

برای بسیاری از افراد مبنای پرداخت این مبلغ شفاف نیست و نمی‌دانند بر چه اساسی میزان آن تعیین می‌گردد. در واقع حسابدار هر شرکت بر اساس جزئیات قراردادها، مدت زمانی که شما در روز کار می‌کنید و اطلاعاتی که واحد کارگزینی از شما در اختیار حسابدار قرار می‌دهد، می‌تواند مبلغ دریافتی شما را حساب کند.

واحد کارگزینی باید به‌صورت منظم حکم افراد را به حسابدار مجموعه ارائه دهد، این حکم شامل اطلاعاتی مانند دریافتی فرد، حق اولاد، حق مسکن، پاداش، هزینه ایاب‌ و ذهاب و موارد این چنینی می‌شود.

نرم افزار حضور و غیاب زمان پرداز علاوه بر امکان محاسبه دقیق حقوق و دستمزد، با محاسبه دقیق کارکرد پرسنل، می تواند گزارش های دقیقی با توجه به نیاز های سازمان ها و مدیران ارائه دهد.

محاسبه قیمت هر ساعت کار

برای محاسبه حقوق و دستمزد 1402 باید بدانید که حداقل حقوق روزانه در این سال مبلغ 1769428 ریال در نظر گرفته شده، حالا می‌توانید با تقسیم آن بر ساعت کاری درآمد به ازای هر ساعت را حساب نمایید. در واقع باید این مبلغ را به عدد 7.33 تقسیم کنید.

منظور از 7.33 همان هفت ساعت و بیست دقیقه‌ای است که در روز افراد کار می‌کنند. با انجام این کار به عدد 241395 ریال می‌رسید که درآمد به ازای هر ساعت بدون در نظر گرفتن، پاداش، بیمه، حق مسکن، اولاد موارد این چنینی است.

حداکثر ساعت کاری تعیین شده برای افراد در قانون 8 ساعت بوده، البته می‌توانند اشخاص با صاحبان مشاغل برای مدت زمان بیشتر یا کمتر به توافق برسند اما درصورتی که در مجموع آن در هفته به بیشتر از 44 ساعت نرسد. بیش از این حد مشمول اضافه‌کاری می‌شود که آن هم نحوه حساب کردن خاص خود را دارد.

حساب کردن هر ساعت اضافه کاری

افراد برای این‌که بتوانند درآمد بیشتری کسب کنند و در آخر ماه دریافتی بالاتری داشته باشند، گاها اقدام به اضافه کاری می‌کنند. به‌صورت قانونی هر شخص در هفته نباید بیشتر از 44 ساعت فعالیت کند و بیش از آن شامل اضافه‌کاری می‌گردد. زمانی که شما بیشتر از مدت زمان تعیین شده در شرکت یا محل حضور دارید، باید مبلغ بیشتری نسبت به زمان‌های عادی دریافت نمایید.

در واقع برای هر ساعت اضافه کاری باید مبلغی معادل 40 درصد بیشتر از هزینه ای که در ساعات عادی دریافت می‌کنید، به شما پرداخت شود. در واقع اگر می‌خواهید علاوه بر دستمزد و حقوق 1402 میزان دریافتی خود برای ساعات بیشتر از مدت زمانی قانونی را حساب کنید، باید دریافتی خود را به ازای هر ساعت عادی در 1.4 ضرب نمایید تا درآمد خود به ازای هر 60 دقیقه حضور بیشتر از میزان مقرر را به‌دست آورید.

از آنجا که میزان حداقل دریافتی برای هر ساعت کاری عادی چیزی حدود 24 هزار تومان است، با ضرب این عدد در 1.4 به حداقل مبلغ پرداختی برای یک ساعت اضافه کاری می‌رسیم که این عدد چیزی حدود 33 هزار و 700 تومان می‌شود. دو نکته در خصوص این موضوع وجود دارد که باید آن‌ها را حتماً در نظر داشته باشید.

اول این‌که صاحبان مشاغل اجازه ندارند افراد خود را به صورت اجباری وادار به انجام کار بیشتر از مدت زمان تعیین شده، کنند، بلکه خود افراد حق انتخاب دارند. نکته دوم این است که حقوق در روزهای تعطیل رسمی مانند روزهای عادی باید محاسبه و پرداخت شود و در صورتی که کارفرما از افراد خود بخواهد که در این روزها به شرکت بیایند، دریافتی آن‌ها برای این ساعات نیز باید به‌صورت اضافه‌کاری حساب شده و علاوه بر حقوق ماهیانه پرداخت گردد.

حقوق برای تایم شب

قبل از هر چیزی باید توجه داشته باشید، این بخش برای افرادی است که شغل آن‌ها به صورت شیفتی نیست. افرادی که شغل آن‌ها شیفتی بوده، حقوق آن‌ها در هر صورت فرقی ندارد. اما برای دیگر افراد محاسبه حقوق و دستمزد 1402 به این شکل صورت می‌گیرد که دریافتی آن‌ها برای یک ساعت عادی در عدد 1.35 ضرب خواهد شد.

یعنی اگر به ازای ساعات عادی 24 هزار تومان می‌گیرند، این مقدار در 1.35 ضرب می‌شود که چیزی حدود 32 هزار و 500 تومان به دست می‌آید. اکنون شما همه فرمول‌ های لازم برای حساب کردن مقدار دریافتی خود را دارید و با استفاده از آن‌ها و جمع همه آن‌ها با یک دیگر و کسر مواردی مثل بیمه و مالیات می‌توانید به‌طور دقیق دستمزد خود را محاسبه نمایید.

همچنین باید این موضوع را نیز در محاسبه حقوق و دستمزد 1402 بدانید که بر اساس اعلام وزارت کار حداقل دریافتی در 1402 مبلغ 7 میلیون و 920 هزار تومان است.

یکی از مهم‌ترین مسائلی که هر سال وزارت کار و رفاه در آغاز سال باید آن را به مردم اعلام کند، حداقل حقوق است. ما در این مطلب در مورد حداقل حقوق و دستمزد 1402 بحث کردیم و به نکات مهمی اشاره نمودیم. برای کسب اطلاعات بیشتر می‌توانید با ما در شرکت زمان پرداز در ارتباط باشید.

سبد خرید
علاقه مندی ها
0 موارد محصول
حساب کاربری من