جزییات کامل حقوق و دستمزد سال ۱۴۰۱

جزییات کامل حقوق و دستمزد سال ۱۴۰۱

هرسال در اسفند ماه، دولت جزئیات کامل حقوق و دستمزد سال بعد و میزان افزایش حقوق را مشخص میکند تا کارفرما بتواند از ابتدای سال، حقوق و دستمزد جدید را برای کارمندان خود در نظر بگیرد.

ممکن است معنی و مفهوم واژگان دستمزد و حقوق برای تمام افراد آشنا باشد و این کلمه پیچیده نیست. کسانی که در بخش‌های حسابداری کار  می کنند و یا مسئولیت امور مالی و حسابداری را در  بر عهده دارند باید کارکرد کارمندان و کارگران را به طور دقیق محاسبه کرده و آن را به صورت یک فیش رسمی که فیش حقوقی نام دارد به پرسنل و کارفرما ارائه دهند.

به خاطر اینکه حقوق پرسنل در محاسبات مالیاتی نقش بسزایی دارد می‌بایست اطلاعاتی که در مورد حقوق و دستمزد پرداختی کارمندان و کارگران وجود دارد به صورت ماهانه باشد و  حتما در دفاتر حسابداری شرکت ثبت گردد.

در این مقاله قصد داریم ضمن شرح میزان حقوق و دستمزد در قانون کار 1401 مقایسه ای با این میزان در سال 1400 داشته باشیم. هر سال قوانین جدیدی برای حقوق و دستمزدها ارائه می شود، پس اگر می خواهید از آخرین مبالغ اعلام شده اطلاع یابید تا آخر این مقاله با ما باشید.

تعریف حقوق و دستمزد در قانون کار 1401

حقوق و دستمزد به این معناست که کارفرما در مقابل فعالیت پرسنل خود در هر شرکت چقدر باید به صورت ماهانه به آنها پرداخت کند. درحقیقت، کارفرمایان برای جبران وقت و زحمات افرادی که برای آنها فعالیت‌هایی در طول روز انجام می‌دهند، مبلغی را به عنوان دستمزد به آنها پرداخت می نمایند که حقوق نامیده می‌شود و بر اساس قانون کار و مبلغ تعیین شده توسط وزارت کار می ‌باشد.

با به پایان رسیدن سال، همه به فکر رقم حقوق و دستمزدهای جدید کارمندان و کارگران می افتند. بیشتر کارمندان با خود حساب می‌کنند و به دنبال این هستند که متوجه شوند پایه حقوق آنها چه میزان قرار است افزایش یابد و همچنین با خود حساب و کتاب های دیگری می‌کنند تا متوجه شوند که آیا این مقدار حقوق می‌تواند مخارج زندگی و معیشت آنها را تامین کند یا خیر.

بنابراین بر طبق رسم هر سال تصمیم گرفته می ‌شود تا در مورد رقم حقوق و دستمزد در قانون کار 1401  بحث و گفتگو شود. همانگونه که آگاه هستید با تصویب مجلس و دولت در سال 1400 حقوق کارکنان و بازنشسته‌ها با ۲۵ درصد افزايش همراه شد به طوریکه حداقل مبلغ آن به ۳ میلیون و ۵۰۰ هزار تومان رسید.

اما امسال یعنی سال 1401 است حقوق کارگران برای خانوارهای ۳.۳ نفری، به ۸ میلیون و ۹۷۹ هزار تومان رسیده است که البته نرخ تورم بر اساس آمار اعلام‌ شده تا بهمن ماه سال ١۴٠٠ به ۴۱.۴ درصد رسید که این نرخ نسبت به سال قبل ده درصد کاهش پیدا کرده است.

 

نرخ افزایش حقوق و دستمزد در قانون کار 1401 برای بازنشستگان و تغییر سن بازنشستگی

بر اساس مصوبه مجلس درسال 1401 حداقل حقوق بازنشستگان تمام، مستمری  ‌بگیران و بازنشستگان لشکری و سایر صندوق‌های بازنشستگی وابسته به دستگاه‌های اجرائی و مشترکان صندوق‌های بازنشستگی کشوری به مبلغ 5 میلیون تومان مشخص شده است. به این معنا که 10 درصد افزایش یافته است و بر اساس مصوبه مجلس حقوق و دستمزد در قانون کار 1401 بازنشستگان باید متناسب با سنوات خدمت آنها باشد و نباید از 50 میلیون ریال کمتر شود.

معافیت مالیاتی در حقوق و دستمزد در قانون کار 1401

بر طبق گزارش‌هایی که انجام شده است، سقف معافیت مالیاتی کارکنان دولت در سال آینده، ۶۷ میلیون و ۲۰۰ هزار تومان به صورت سالانه مشخص گردیده است، بنابراین نرخ مالیات بر درآمد حقوق کارکنان دولتی و غیردولتی اعم از حقوق و مزایای مستمر و غیرمستمر و همچنین سایر پرداختی ‌ها و کارانه به استثنای عیدی پایان سال با مبلغ ۶۷ میلیون و ۲۰۰ هزار تومان تغییر پیدا کرده است. نرخ مالیات مازاد درآمد نیز به شرح زیر افزایش خواهد داشت:

تا ۱۵۰ میلیون تومان مالیات سالانه %۱۰

از ۱۵۰ تا ۲۵۰ میلیون تومان مشمول مالیات سالانه %۱۵

از ۲۵۰ تا ۳۵۰ میلیون تومان مشمول مالیات سالانه %۲۰

از ۳۵۰ میلیون تومان بیشتر مشمول مالیات سالانه %۳۰

افزایش حقوق شامل چه کسانی می‌شود؟

براساس تصمیمات  مجلس و تصویب آن افزایش حقوق برای  افراد شاغل که در سازمان‌های زیر مشغول به کار می ‌باشند در نظر گرفته شده است.

  • نیروهای مسلح
  • دستگاه‌های اجرایی
  • سازمان انرژی اتمی
  • وزارت اطلاعات
  • اعضای هیات علمی دانشگاه‌ها
  • کارکنان کشوری و لشگری
  • قضات
  • مؤسسات آموزش عالی و پژوهشی

همینطور برای کارکنانی که به طور رسمی استخدام هستند و یا پیمان کارند و همچنین برای کارکنان قرارداد کار معین (مشخص)، والدین شهداء و کارکنان طرح خدمت پزشکان و پیراپزشکان که در وزارت بهداشت مشغول به کار هستند، افزایش حقوق و دستمزد در قانون کار در نظر گرفته شده است.

 

 آیا این میزان افزایش حقوق می ‌تواند برای خانواده ها کافی باشد؟

اگر مقایسه ای بین نرخ تورم در سال 1400 و 1401 داشته باشید، آنگاه شاید بتوانید راحت تر به این سوال پاسخ دهید. باید ببینید که با گرفتن این میزان حقوق می‌توان از پس مخارج زندگی بر آمد یا نه. اگر مجلس تایید کند که نرخ جنس هایی از قبیل مواد غذایی یا پوشاک و…  زیاد نشود و به همان قیمت قبل بماند ممکن است این میزان افزایش حقوق برای افراد کافی باشد در غیر این صورت ممکن است این افزایش حقوق کافی نباشد و خانواده ها تحت فشار باشند.

جلسه ای طولانی برای تعیین حقوق و دستمزد در قانون کار 1401 تشکیل شد که نتیجه رضایت بخش نسبی بدست آمد. هر چند عدد نهایی با سبد معیشت تعیین شده فرق دارد و نمی‌توان گفت که آیا برای زندگی خانواده های کارگر تامین کننده هست یا نه اما به نظر می رسد بتواند بخش زیادی از مشکلات قشر کارگر را حل کرده و قدرت خرید را به آنها باز گرداند.

تفاوت نرخ سبد معیشتی سال قبل (سال 1400) با امسال به مبلغ 2 میلیون و 800 هزار تومان رسیده که موجب شده بخشی از هزينه‌هاي زندگی جبران شود.

حداقل حقوق سال 1401 چگونه تعیین می شود؟

برای اینکه  حداقل حقوق در سال 1401 در بخش خصوصی و دولتی مشخص شود دو فرایند که کاملا از یکدیگر جدا هستند طی می‌شود.

جزئیات حداقل حقوق و دستمزد 1401 بخش دولتی

در بخش دولتی افرادی که در مجلس‌ و دولت کار می‌کنند باید سر حداقل حقوق 1401 به توافق برسند که می ‌بایست این توافق به وسیله شورای نگهبان نیز تایید گردد و سپس، دولت، آن را اجرا نماید.

فرآیندی که برای مشخص کردن و تعیین کردن حداقل حقوق یا پایه حقوق در برنامه بودجه سالیانه در نظر گرفته می‌شود به این صورت است که در واقع دولت، لایحه میزان افزایش حقوق را به مجلس ارائه دهد و در کمیسیون‌های تخصصی زمانی که قرار است بودجه و مبلغ یا دستمزد سال جدید به تصویب برسد توسط نمایندگان دولت و مجلس مورد چانه زنی  قرار ‌گیرد و در آخر مبلغی که توسط آنها توافق می‌شود به عنوان حداقل حقوق 1401 یا پایه حقوق که بر طبق نرخ تورم و قدرت خرید افراد است تعیین شده و سپس اجرا می‌گردد.

جزئیات حداقل حقوق و دستمزد 1401 بخش خصوصی

در بخش خصوصی برای مشخص کردن و تعیین کردن حداقل حقوق یا پایه حقوق 1401، شورای عالی تصمیم گیرنده است.

معمولا در روزهای  پایانی سال و  با گذاشتن جلسات متعددی که با حضور نمایندگان کارگران و کارفرمایان تشکیل می شود، بحث و گفتگوی طولانی انجام شده و سپس دستور جدید را به تصویب می ‌رسانند.

همچنین در این جلسات در مورد میزان افزایش حقوق پایه سال 1400 و سال 1401 و در مورد شرایط اقتصادی و اجتماعی، نرخ تورم و معیشت مردم، بحث و گفتگو شده و در پایان تبادل نظری در مورد حقوق و دستمزد در قانون کار 1401  برای ایجاد شرایط بهتر انحام می ‌شود.

معمولا  در پایان گفتگو، نرخ مشخص برای افزایش پایه حقوق وزارت کار و مزایای سال گذشته تصمیم‌گیری و مشخص می‌شود. مثلا مشخص می‌کنند که حداقل حقوق کارگر سال جاری نسبت به سال گذشته 15 درصد افزایش یابد و به تصویب می ‌رسانند که پرداخت این حقوق برای تمامی کارفرمایان ضروری و الزامی است و اگر کسی از این دستور سرپیچی کند متخلف است و رفتار او غیر قانونی می باشد.

البته هر کارفرما می‌تواند بر اساس شرایط خود و قردادی که بین کارگران خود می ‌بندد حقوق امسال کارگران خود را بالاتر از حداقل یا پایه حقوق، پرداخت نماید.

تمامی این حقوق ها و مزایا و دریافت‌های دیگر و کسورات افراد در سیستم ها و نرم افزارهای حسابداری شرکت‌ها ثبت شده و سپس فرآیند پرداخت حقوق خیلی واضح مشخص می‌گردد.

مقایسه کمک هزينه مسكن یا به اصطلاح حق مسکن سال ۱۴۰۱ با 1400

بر اساس ماده ۲ قانون اصلاح قانون طبقه بندی مشاغل و تعیین کمک هزینه مسکن کارگران (مصوب ۶/۵/۱۳۷۰ مجلس شورای اسلامی) توسط هیأت وزیران به تصویب می رسد.

بعداز بحث و گفتگوی زیاد در مورد تصمیم به حقوق و دستمزد در قانون کار 1401 که توسط شورای عالی کار با حضور نمایندگان سه گروه (دولت، کارفرمایان و کارگران) طبق قانون کار و با اجرای ماده 41 قانون کار که به صلاح کارگران است و مطابق با درآمد است در نظر گرفته ‌شده و به تصویب رسیده است.

بر اساس مطالب ذکر شده در بالا، حق مسکن سال ۱۴۰۱ کارگران به ۶۵۰ هزار تومان افزایش پیدا کرده است.

این درحالی بود که کمک هزینه مسکن کارگران که بر اساس قانون کار از آغاز فروردین ماه سال 1400، ماهانه مبلغ چهار میلیون و پانصد هزار (4.500.000) ریال مشخص و تایید گردیده بود.

حق اولاد کارگر در سال ۱۴۰۱ چه میزان است؟ و آیا این حق اولاد مشمول همه کارگران متاهل می‌ شود؟

حق اولاد کارگران یکی از حقوق و دستمزد شاغلین و کارگران حق اولاد آنها است که بر اساس قانون کار تعیین می شود.

بر اساس اطلاعات بدست آمده از ماده 89 تامین اجتماعی، باید کارفرمای قانون برای کسانی که متاهل هستند و همچنین فرزندان هزینه ای را بپردازند که به آن حق اولاد می‌گویند. در حقیقت یکی از حقوق و دستمزد شاغلان حق اولاد کار است که بر طبق قانون کار صورت می گیرد.

در حقیقت حق اولاد شاغلان نوعی کمک هزینه است که برای مخارج فرزندان بیمه شده تعیین می‌شود که در واقع مبلغ آن، ضریبی بیش از حد نصاب روزانه می‌باشد و مبلغ آن معادل 3 برابر حداقل دستمزد روزانه کارگر ساده است که برای هر فرزندی به صورت ماهانه می‌باشد.

حق اولاد کارگر در سال ۱۴۰۱

بر اساس ماده 89 قانون تامین اجتماعی که تعیین می‌شود علاوه بر این که کارفرما باید اموری را صادر کند، لیست بیمه ای برای کسانی که متاهل هستند و فرزند نیز دارند باید پرداخت کنند که حق اولاد این افراد باشد.

حق اولاد برای هر فرزند در سال ۱۴۰۱ روزانه ۱۳۹۳۲۵ ریال است که هر ماه به مبلغ ۴۱۷۹۷۵۰ ریال می‌شود.

آیا حق اولاد به همه کارگرانی که متاهل هستند تعلق می‌گیرد؟

برخی از افراد گمان می‌کنند که فقط با داشتن فرزند می‌توانند حق اولاد را دریافت کنند، اما اینگونه نیست چرا که کارگر باید دوسال تضمین اجتماعی داشته باشد تا حق اولاد را دریافت کنند. مشمولین بیمه اجتماعی نمی‌توانند حق اولاد داشته باشند. عائله مندی به آنها تعلق نمی‌گیرد.

حق اولاد تا چند سال به فرزندان کارگران تعلق می گیرد؟

بر اساس قانون کار، حق اولاد تنها تا 18 سال به فرزندان شاغلین تعلق می‌گیرد و در صورتی که سن فرزند از 18 سالگی به بعد باشد و اگر قصد ادامه تحصیل داشته باشد والد می‌تواند حق اولاد را دریافت کند. می‌بایست حق تحصیل از سن 18 سالگی با ارائه مدرک باشد که نشان دهد گواهی حق تحصیل تا حق اولاد را دریافت کند و اگر فرزند از 18 سال بعد از تحصیل نکند و ازدواج کند حق اولاد او قطع شود.

اگر پدر و مادر هر دو در یک کارگاه کار کنند، آیا حق اولاد به هر دوی آنها تعلق می گیرد؟

بنابر مصوبه حقوق و دستمزد در قانون کار 1401 مواد 86 و 87 قانون تامین اجتماعی در صورت داشتن شرایط ذکر شده حق اولاد به هر دو والدین یعنی زن و شوهر به صورت مستقل تعلق می گیرد و هردو نفر می توانند حق اولاد را به صورت جداگانه برای فرزند خود دریافت کنند و این حق اولاد ربطی به جنسیت فرزند ندارد.

شما میتوانید با خرید دستگاه های حضور غیاب زمان پرداز، یک نسخه نرم افزار حضور و غیاب و حقوق و دستمزد زمان پرداز را به صورت رایگان با یکسال پشتیبانی رایگان تهیه نمایید

منابع

منبع 1

منبع2

سبد خرید
علاقه مندی ها
0 موارد محصول
حساب کاربری من