تعمیر دستگاه حضور و غیاب

دستگاه حضور و غیاب مثل هر دستگاه الکترونیکی دیگر ممکن است در زمان کارکرد خود با مشکلاتی مواجه شده و عملکرد آن مختل شود. یکی از دغدغه‌های کاربران سیستم‌های ثبت تردد، مشکل دستگاه ساعت‌زنی و رفع مشکل آن است. در این پست درباره تعمیر دستگاه حضور و غیاب صحبت خواهیم کرد. پیشنهاد می‌کنم این مقاله کاربردی را به دقت تا انتها بخوانید.

چگونه از دستگاه حضور غیاب خود محافظت کنیم ؟

قطعاً بارها این جمله را شنیده‌اید : ” پیشگیری بهتر از درمان است”

اگر از دستگاه حضور و غیاب خود به صورت اصولی استفاده کرده و نکات ایمنی را در استفاده از آن رعایت کنیم، کمتر به تعمیر دستگاه حضور و غیاب نیاز خواهیم داشت. در این بخش به راهکارهای مهم در محافظت از دستگاه ثبت تردد می‌پردازیم. اگر می‌خواهید هزینه اضافی بابت تعمیر دستگاه حضور و غیاب را تقبل نکنید، توصیه می‌شود این نکات را رعایت نمائید.

 1. بهتر است دستگاه ساعت‌زنی را در یک محیط سربسته نصب کنید تا عواملی مانند باد و طوفان، برف و باران، گرد و خاک، نور خورشید و … عملکرد آن را مختل نکند.
 2. در صورتی که مجبورید دستگاه را در فضای باز نصب کنید، حتی‌الامکان آن را داخل یک پوشش مانند جعبه محافظ و یا زیر یک سایه‌بان مستقر کنید، تا از شر عوامل محیطی از جمله باد و باران و تابش مستقیم نور خورشید در امان باشد. در ضمن در فضای آزاد از دستگاه‌هایی استفاده کنید که در برابر تغییرات دمایی زیاد (هوای بسیار گرم یا بسیار سرد) و میزان رطوبت بالای هوا مقاوم بوده و همچنین دارای دو  استاندارد IP و IK (مقاومت در برابر نفوذ گرد و غبار و رطوبت و وارد آمدن ضربه) نیز باشند.
 3. از نصب دستگاه حضور و غیاب در نزدیکی میدان مغناطیسی قوی مانند کابل‌های فشار قوی خودداری کنید.
 4. از اتصال کابل برق دستگاه حضورغیاب به سه راهی مشترک که چند دستگاه دیگر به آن متصل است، خودداری کنید. سعی کنید از یک پریز برق در نزدیکی دستگاه استفاده کنید. اگر این پریز برق متصل به محافظ برق یا Ups باشد،‌ بهتر است.
 5. برای جلوگیری از دستکاری دستگاه حضورغیاب توسط افراد غیر مجاز، توصیه می‌شود،‌دستگاه ساعت زنی و کابل‌‌ کشی آن در دسترس عموم نباشد.
 6. دستگاه حضور غیاب خود را در فواصل زمانی منظم، با یک پارچه نرم و مرطوب تمیز کنید. توجه داشته باشید که از پاشش مستقیم آب و مایعات بر روی دستگاه، جداً‌ خودداری نمائید.
 7. از ایجاد هرگونه خط و خش بر روی حسگر اثر انگشت و یا دوربین تشخیص چهره دستگاه جلوگیری کنید.
 8. رمز مدیریت دستگاه را در حضور افراد غیر مجاز وارد نکنید.
 9. انجام بازدید دوره‌ای از دستگاه حضور غیاب یکی از نکات کلیدی است که از بروز مشکلات احتمالی جلوگیری کرده و هزینه‌های ناشی از خرابی و تعمیر دستگاه حضور و غیاب را کاهش می دهد.

علل خرابی و نیاز به تعمیر دستگاه حضور و غیاب کدامند ؟

اگر موارد ذکر شده در بخش محافظت از دستگاه ساعت‌زنی رعایت نشود، در طی زمان مشکلاتی برای آن به وجود خواهد آمد. به طور کلی مشکلات دستگاه های حضور و غیاب،  شامل مشکلات برقی و ارتباطی می‌شود.

مشکل : بیشترین ارجاع به واحد تعمیرات دستگاه‌ های حضور و غیاب، مربوط به مشکلات برقی است. سوختن و روشن نشدن دستگاه، خاموش و روشن شدن پی در پی، سوختن صفحه نمایش یا قطعات دیگر و سایر مشکلات مشابه از جمله مشکلات برقی دستگاه حضور و غیاب هستند.

علت : مهم‌ترین علت این مشکلات، نوسانات برقی، شوک‌های الکتریکی و اضافه یا افت ولتاژ است. استفاده از منبع تغذیه بی‌کیفیت، عدم استفاده از پریز برق مناسب و نوسانات برق شهری، مشکل باتری، برقراری اتصال کوتاه و … باعث بروز چنین مشکلاتی می‌شود.

اقدام اولیه : اگر دستگاه شما چنین مشکلی دارد، ابتدا برق دستگاه حضور و غیاب را قطع کرده و دستگاه را خاموش کنید. اگر اتصالات دیگری از جمله کابل شبکه و … به دستگاه متصل است، آن‌ها را نیز جدا کنید. حالا دستگاه را به یک پریز برق دیگر که از سلامت آن مطمئن هستید وصل کرده و دستگاه را مجدداً‌ روشن نمائید. احتمال دارد با همین کار ساده، مشکل دستگاه حل شود. اگر مشکل همچنان پابرجاست،‌ باید جهت تعمیر با شرکت مربوطه تماس بگیرید.

مشکل : عدم برقراری ارتباط با دستگاه  حضور و غیاب یکی دیگر از مشکلات اصلی سیستم‌های ثبت تردد است.  در این حالت شما نمی‌توانید با دستگاه حضور و غیاب خود تبادل اطلاعات داشته باشید.

علت : ممکن است تنظیمات کامپیوتر یا دستگاه حضور و غیاب به هم خورده باشد، عدم اتصال صحیح کابل رابط یا خرابی آن و مشکلات مربوط به پورت‌ها،‌ از جمله علل اصلی این مشکل هستند.

اقدام اولیه : تمامی اتصالات بین کامپیوتر و دستگاه حضور و غیاب را قطع کنید، کامپیوتر و دستگاه حضور و غیاب را یکبار خاموش و مجدداً روشن کنید.  پورت اتصالی بر روی دستگاه و کامپیوتر را از نظر وجود مانع یا آلودگی (گرد و غبار) پاکسازی کنید و مجدداً کابل‌های ارتباطی را به صورت کامل وصل کنید. یکبار دیگر برقراری ارتباط را تست کنید.

اگر مشکل پابرجاست، باید سلامت کابل‌های ارتباطی، سلامت و عملکرد صحیح پورت‌ها و تنظیمات مربوط به برقراری ارتباط بررسی شود. این کارها شاید از عهده یک کاربر عادی بر نیاید. می‌توانید از کارشناس IT شرکت خود و یا از کارشناس پشتیبانی شرکت حضور و غیاب کمک بگیرید.

در صورتی‌که موفق به برقرای ارتباط نشدید، وقتشه که گوشی را بردارید و با شرکت پشتیبان تماس بگیرید.

برای تعمیر دستگاه حضور و غیاب چکار کنیم ؟

یک توصیه : از باز کردن دستگاه حضور و غیاب و تعمیر خودسرانه آن، جداً بپرهیزید. چرا که ممکن است مشکل را دو چندان کند.

اولین اولویت برای تعمیر دستگاه حضور و غیاب، ارجاع آن به شرکت پشتیبان حضور غیاب است. شرکت‌های فروشنده حضور و غیاب برای هر دستگاه فروخته شده، گارانتی و خدمات پشتیبانی ارائه می‌دهند. اگر کمتر از یکسال است که سیستم خود را خریده‌اید، به احتمال زیاد دستگاه شما شامل گارانتی می‌شود و شرکت پشتیبان موظف است، آن را به صورت رایگان تعمیر نماید.

از طرف دیگر هر شرکت حضور و غیاب در ازاء فروش هر دستگاه ساعت‌زنی، موظف به ارائه خدمات پس از فروش است. اتمام مدت گارانتی دستگاه به این معنی نیست که هیچ خدماتی به آن تعلق نمی‌گیرد. بلکه هر دستگاه حضور و غیاب شامل دریافت خدمات پس از فروش به مدت 10 تا 12 سال می‌باشد. در این مدت شرکت پشتیبان موظف است دستگاه فروخته شده را چه به صورت رایگان و چه با دریافت هزینه تعمیر نماید.

اما عدم تعهد و ضعف بعضی از شرکت‌ها در ارائه خدمات پشتیبانی و تعمیرات مناسب، موجب دلخوری و عدم رضایت بسیاری از کاربران سیستم‌های حضور و غیاب شده است. از این رو کاربران ترجیح می‌دهند، تعمیر دستگاه حضور و غیاب خود را به فرد یا شرکت دیگری بسپارند.

نکته مهم : تعمیر دستگاه حضور و غیاب خود را به افراد یا شرکت‌های متفرقه نسپارید. عدم اشراف تعمیرکاران متفرقه بر سیستم‌های حضور و غیاب و عدم تأمین قطعه اصلی از سمت این شرکت‌ها،‌ ممکن است هزینه‌های بیشتری را بر شما تحمیل نماید.

اگر قصد دارید کار تعمیرات دستگاه حضور و غیاب خود را به شرکتی غیر از شرکت پشتیبان و فروشنده اصلی بسپارید، نکات زیر را مد نظر داشته باشید:

 1. اعتبار و صلاحیت شرکت ارائه دهنده خدمات تعمیرات
 2. داشتن آدرس و شماره تماس معتبر
 3. اشراف کامل بر سیستم‌های حضور و غیاب
 4. تسلط کامل بر عیب یابی و رفع عیب انواع برندهای حضور غیاب (ایرانی، خارجی)
 5. توانایی در تأمین قطعات اصلی و باکیفیت
 6. ارائه قطعات یدکی و لوازم جانبی

شرکت زمان پرداز با داشتن تمامی قطعات و سنسور های دستگاه هایی که ارائه میدهد میتواند پشتیبان کامل دستگاه های حضور غیاب شما باشد. در صورت نیاز به تماس با ما به قسمت تماس با ما در سایت بروید و یا درصورت نیاز با تلفن 02191094744 تماس بگیرید.

سبد خرید
علاقه مندی ها
0 موارد محصول
حساب کاربری من